Ceny kalafiorów nadal wysokie

W obecnym sezonie ceny kalafiorów z upraw krajowych utrzymują się na rekordowym, wysokim poziomie. Notowania te są najwyższe od 10 lat. Jest to wynikiem inflacji, powodującej znaczny wzrost kosztów produkcji oraz niższej tegorocznej podaży kalafiorów na rynku.
Jak kształtowały się ceny kalafiorów w lipcu i na początku sierpnia br. na krajowych rynkach hurtowych? Gdzie kalafiory były najtańsze, a gdzie najdroższe? Sprawdźmy.
Spis treści
Lipcowe wahania ceny kalafiorów
W drugiej dekadzie lipca br. ceny kalafiorów w krajowym handlu hurtowym spadły o 30%. Mimo to notowania nadal pozostawały na wysokim poziomie względem ostatnich 10 lat. Głównym powodem tak wysokich cen na przestrzeni ostatnich lat jest galopująca inflacja, która znacząco wpłynęła na wzrost kosztów produkcji. Lipcowy spadek cen był jednak krótkotrwały, kilkudniowy. Już w kolejnych dniach notowania ponownie wzrosły i wróciły do poprzedniego, wysokiego poziomu.
Ile kosztują kalafiory teraz?
Obecnie, w pierwszych dnia sierpnia średnia cena kalafiorów na rynkach hurtowych wynosi 4,5 zł/szt. To o 20% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pierwszych dniach sierpnia ceny kalafiorów minimalne i maksymalne na poszczególnych krajowych giełdach kształtują się następująco:
- Warszawski Rolno-Hurtowy Rynek Spożywczy w Broniszach — 4,0–5,5 zł/szt. (3.08.2023);
- Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce — 5,0–6,5 zł/szt. (1.08.2023);
- Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu — 5,0–6,0 zł/szt. (3.08.2023);
- Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa — 5,0–6,0 zł/szt. (3.08.2023);
- Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska — 5,0–6,0 zł/szt. (3.08.2023);
- Podkarpackie Centrum Hurtowe AgroHurt w Rzeszowie — 6,0–7,0 zł/szt. (2.08.2023);
- Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie — 3,0–6,0 zł/szt. (2.08.2023).
Ceny kalafiorów na większości krajowych rynków hurtowych są zbliżone. Wśród analizowanych rynków najniższą cenę minimalną odnotowano w Krakowie (3,0 zł/szt.), zaś najdroższe kalafiory były na rynku w Rzeszowie (7,0 zł/szt.).
Niska podaż wpływa na ceny kalafiorów
Wysokie ceny kalafiorów są również skutkiem mniejszej podaży tych warzyw na rynku. Tegoroczna produkcja kalafiorów jest bowiem niższa od ubiegłorocznej i według wstępnego szacunku GUS wyniesie 124 tys. ton. Jest to spowodowane przede wszystkim niekorzystnymi warunkami pogodowymi dla wzrostu tych warzyw w bieżącym sezonie. Wschody były opóźnione i nierównomierne z powodu chłodnej wiosny, z kolei wzrost i rozwój roślin latem utrudniały upały oraz susza. Również wysoka presja chorób i szkodników występująca w tym roku przyczyniła się do spadku plonów.
Jeśli w dalszej części sezonu pogoda będzie sprzyjająca uprawie roślin, wówczas zbiory kalafiorów odmian późnych uzupełnią podaż na rynku. Oznacza to możliwość spadku ceny kalafiorów. Jednak, jeśli wystąpią spadki ceny, to prawdopodobnie będą one niewielkie. Według ekspertów sytuacja cenowa w kolejnych miesiącach będzie się rozwijać podobnie do ubiegłorocznej.
Zobacz także: Jakie zbiory ziemniaków w Polsce 2023?
Źródło: fresh-market.pl
