Już jutro (24.01.2024) ogólnopolski protest rolników. Sprawdź, gdzie będą blokady

Do rolników protestujących od przeszło miesiąca w Niemczech przyłączają się kolejne kraje. Również polscy rolnicy, w tym plantatorzy warzyw, wyjdą na ulicę, dołączając do ogólnoeuropejskich demonstracji. Ogólnopolski protest rolników odbędzie się już jutro. Organizatorzy udostępnili interaktywną mapę protestów, gdzie każdy może sprawdzić czy w jego okolicach będą demonstracje i dołączyć do strajku.

Już jutro, 24 stycznia 2024 r. odbędzie się ogólnopolski protest rolników. Według zapowiedzi organizatorów, będzie to największa od wielu lat demonstracja tego środowiska. Na interaktywnej mapie udostępnionej przez organizatorów zaznaczono ponad 160 miejsc, w których rolnicy wyjdą i wyjadą na drogi.

Reklama

Kto organizuje organizuje protest rolników?

Pomysłodawcami, organizatorami i koordynatorami są rolnicy z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z Pomorza Zachodniego. To oni zapowiedzieli w mediach społecznościowych zamiar włączenia się do trwającego w Europie protestu, zachęcając do przyłączenia się do tej inicjatywy. Na specjalnie utworzonej na potrzeby akcji fejsbukowej stronie @Protest Rolników, organizatorzy zachęcają rolników z całej Polski do przyłączenia się do akcji i wyjścia na ulice polskich miast i wsi.

Jednak należy podkreślić, że idea planowanego protestu jest oddolna i ma charakter pospolitego ruszenia. Założeniem jest, że nie ma jednej organizacji, która trzymałaby stery. Zaś do demonstracji może dołączyć każdy rolnik, który czuje potrzebę wyrażenia niezadowolenia i walki o wieś. Rolnicy w zachodniopomorskiego z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” są jedynie koordynatorami protestu.

Najważniejsze postulaty, z którymi wystąpią rolnicy

Protest rolników jest organizowany pod hasłem #EUROPA to znaczy: uprawiać i hodować. Jak podkreślają rolnicy, nie ma on charakteru politycznego, związanego z sytuacją w naszym kraju. Demonstracje mają na celu wyrażenie protestu wobec wprowadzanych zmian w unijnej polityce rolnej. Rolnicy sprzeciwiają się ograniczeniom produkcyjnym oraz nowym przepisom utrudniającym pracę na roli.

Ogólnopolski protest rolników, baner z postulatami

Ogólnopolski protest rolników, baner z postulatami

Dwa główne postulaty polskich rolników brzmią następująco:

  1. STOP dla niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE
  2. ŻĄDAMY rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie.
Ogólnopolski protest rolników, baner z postulatami

Ogólnopolski protest rolników, baner z postulatami

Pierwszy postulat jest chyba najważniejszym punktem dla polskich rolników, w tym producentów warzyw. Ma on na celu wywarcie na Komisję Europejską presji dotyczącej zmiany podejścia do niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE. Z kolei drugim postulatem demonstranci będą się domagać przede wszystkim zmiany zapisów strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Kiedy zaplanowane są demonstracje?

Już jutro, 24 stycznia 2024 r. rolnicy wyjadą i wyjdą na ulice. Protest jest zaplanowany na godziny 12.00–14.00. Jednak trzeba liczyć się z tym, że utrudnienia na drogach mogą potrwać dłużej. Bowiem niektóre grupy zapowiadają, że będą protestować nawet od 9:00 do 18:00.

Gdzie odbędzie się protest rolników?

Organizatorzy stworzyli interaktywną mapę miejsc, w których będą odbywać się protesty. Mapę można znaleźć w internecie, m.in. w mediach społecznościowych. Wskazano na niej wszystkie punkty strajków. Wystarczy kliknąć wybraną lokalizację, a rozwinie się szczegółowa informacja. Zawiera ona m.in. dane koordynatora odpowiedzialnego za to miejsce, wraz z numerem telefonu oraz hasztagi, przekierowujące na media społecznościowe.

Ogólnopolski protest rolników, mapa z lokalizacją punktów demonstracji

Ogólnopolski protest rolników, mapa z lokalizacją punktów demonstracji

Rolnicy podkreślają, że interaktywna mapa ma być również ułatwieniem dla kierowców przemieszczających się po Polsce. Utworzono ją m.in. z myślą o kierowcach, licząc na to, że protest rolników nie będzie odbierany jako utrudnienie, a wyrażenie ważnego głosu i postulatów producentów żywności.

Czytaj również: Jakie ceny warzyw w drugiej połowie stycznia 2024?

Źródło: NSZZ RI „S”, media społecznościowe

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *