Kobiece inicjatywy na wsi: Klub Ludzi Twórczych i Aktywnych

Tradycja jest tym, z czego słynie polska wieś. W codziennej gonitwie coraz częściej o niej zapominamy. W Skałce pod Wrocławiem mieszka wyjątkowa kobieta, która choć ze wsi nie pochodzi, oddała całe swoje serce ludziom oraz wiejskiej kulturze. Słowa pięknożyczliwość w jej ustach nabierają jeszcze bardziej wyjątkowego znaczenia.

Pasją Wandy Fok są przede wszystkim ludzie i to im oddaje każdą wolną chwilę. Zawodowo uczy młodzież, od wielu lat angażuje się też w działalność społeczną. Częścią tej działalności jest Klub Ludzi Twórczych i Aktywnych. Zapytaliśmy więc panią Wandę, co takiego mieszkanka wielkiego miasta odnalazła na wsi.

Arleta Wojtczak: Klub Ludzi Twórczych i Aktywnych w Skałce jest częścią Pani pracy na rzecz społeczności lokalnych. Proszę opowiedzieć, skąd w jednej osobie tak wiele pasji i chęci do pomagania?

klub ludzi aktywnych

Pani Wanda Fok. (Foto: archiwum prywatne)

Wanda Fok: Sama nie wiem. Odkąd pamiętam, starałam się coś robić. Nie potrafię też przejść obojętnie, kiedy widzę w ludziach potencjał. I jestem dumna z tego, że udało mi się znaleźć wokół siebie takich, którzy również chcieli pomagać. Niezależnie od tego, czy mieszkałam we Wrocławiu, czy w Skałce. Nasz Klub obchodził w styczniu 5 rocznicę istnienia, choć przyznaję, że początki nie były łatwe. Samo założenie KLTiA zabrało nam rok.

Musimy pamiętać o naszej historii. Kultura, piękne wiejskie tradycje odchodzą w zapomnienie. Nie można do tego dopuścić.

Wanda Fok

Co w takim razie skłoniło Panią do tego, by go jednak założyć?

To chyba przez moją naturę. Kiedy zamieszkałam tutaj kilka lat temu, dowiedziałam się, że kiedyś coś podobnego tutaj działało. Na spotkaniu u koleżanki padła propozycja, że może warto by było znowu coś stworzyć. Tak to się zaczęło i trwa. Najbliższa impreza to oczywiście Dzień Kobiet. W lutym brałam udział w wyjątkowym maratonie szycia poduszeczek w Elblągu, nie dość , że nasz wynik wysłano do biura księgi Guinnesa, to ponad 500 gotowych poduszek przekazanych zostało na cele charytatywne. Od samego początku istnienia Klubu organizowany jest też dla wszystkich konkurs „Piękny Ogród”. Najstarsi mieszkańcy Skałek otrzymują własnoręcznie robione kartki z życzeniami. Cały czas zbierane są nakrętki PET na rzecz dziecka z porażeniem mózgowym. Cyklicznie organizowane jest też „Wielkanocne Jajeczko”, spotkania nawiązujące do tradycji świąt wielkanocnych. Także na Wielkanoc i Boże Narodzenie przygotowywane są stroiki. Wspólnie śpiewamy pieśni i staramy się przypominać o regionalnych tradycjach.

Wieś to specyficzne środowisko. Ludzie są dobrzy, jednak mniej wylewni. Kobiety chcą wyjść, ale gdzieś się tak zapracowały, że zapomniały o przyjemnościach.

Wanda Fok

Czy tradycja jest dla pani ważna?

Bardzo! Z niej wyrośliśmy. Uważam, że ciągle za mało się o niej mówi. Powinniśmy też jeszcze bardziej wychodzić z kulturą do ludzi. Musimy pamiętać o naszej historii. Kultura, piękne wiejskie tradycje odchodzą w zapomnienie. Nie można do tego dopuścić. Do dziś wspominam Wernisaż Haftu Krzyżykowego. Od samego początku Koło jeździło na wszystkie możliwe imprezy organizowane przez okoliczne wsie. Chcemy uchronić od zapomnienia jak największą część naszej historii.

klub ludzi aktywnych

Klub Ludzi Twórczych i Aktywnych obchodził niedawno 5 urodziny. (Foto: archiwum prywatne)

Większość życia spędziła Pani w mieście. Później przez wiele lat dzieliła je między Wrocław a Skałkę, by ostatecznie osiąść na wsi. Czy są jakieś różnice między kobietami z tych środowisk?

Wieś to specyficzne środowisko. Ludzie są dobrzy, jednak mniej wylewni. Kobiety chcą wyjść, ale gdzieś się tak zapracowały, że zapomniały o przyjemnościach. I to chyba jest jedyna różnica. Dzięki działalności Klubu, ale też i innym inicjatywom, widzę, że czują się bardziej dowartościowane. Wyróżnione. I tak powinno być. Kobieta staje się coraz pewniejsza siebie i w tej chwili w niczym nie odbiega od swoich rówieśniczek z miasta. Żałuję, że ciągle za mało jest typowo kobiecych inicjatyw. Ważne są też wszelkiego rodzaju kursy, od rękodzielniczych począwszy, przez samo dokształcanie, na poradach kosmetycznych skończywszy. Tutaj kobiety mają więcej obowiązków, dlatego tak ważne są spotkania choćby podczas gościnnych, artystycznych występów.

Żałuję, że ciągle za mało jest typowo kobiecych inicjatyw. Ważne są też wszelkiego rodzaju kursy, od rękodzielniczych począwszy, przez samo dokształcanie, na poradach kosmetycznych skończywszy.

Wanda Fok

Jakie więc są plany na przyszłość?

Kontynuacja tradycji Klubu i dalszy jego rozwój. To już jednak zostawiam swojej następczyni. Jest młoda, działa w radzie sołeckiej, więc będzie jej łatwiej. W tej chwili służę jej radą oraz pomagam zapoznać się z nowymi obowiązkami. W wieku 66 lat postanowiłam, że pora nieco przystopować. Od życia udało mi się otrzymać wszystko, o czym marzyłam. Mam wspaniałą, wyrozumiałą rodzinę. Mąż zawsze wspierał mnie w realizacji moich pasji. Nie protestował nawet, gdy w pewnym momencie zamieniłam dom na siedzibę Klubu. Ciągle pracuję z młodzieżą. Otaczają mnie piękni i wyjątkowi ludzie, którym chce się robić coś dla dobra innych. Brakuje mi tylko młodego wieku i zdrowia. Cieszę się, że na swojej drodze spotkałam tych wszystkich, wyjątkowych ludzi. Bez nich nie byłabym nic warta.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *