Kosiarki do zielonek. Pamiętajmy o przeglądzie!

Sprawna, dobrze działająca kosiarka może bez wymiany noży skosić w sezonie 160–180 ha zielonki, jednak żeby tak się stało trzeba o nią właściwie dbać. Na co warto zwrócić uwagę w przeglądzie kosiarki?

Właściwy przegląd kosiarki do zielonki powinien mieć miejsce jesienią, zaraz po sezonie. Jeśli jednak wówczas nie znaleźliśmy czasu postarajmy się to zrobić jak najszybciej.

Jeśli z winy operatora zatrze się listwa tnąca, trzeba będzie ją wymienić. Koszt naprawy jest na tyle wysoki, że w tej sytuacji warto już myśleć wymianie całej kosiarkimówi Robert Jaskot z Kverneland.

Obecnie kosiarki są na tyle wydajne, że komplet noży powinien nam wystarczyć na cały sezon.

Robert Jaskot z Kverneland

Uszkodzeniom mogą ulec również  inne części, a każdy dzień zwłoki w pracach, może nieść za sobą potężne straty. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?  Choć obecnie odchodzi się od kosiarek rotacyjnych, to ich właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na system koszący: wymienić noże, sprawdzić, ocenić stan talerzy ślizgowych, czy nadają się do dalszego użytku, napęd oraz paski. W przypadku kosiarek dyskowych należy również zwrócić uwagę na stan oleju w przekładniach. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie noży.

Jeśli widzimy, że noże się stępiły, lepiej zawczasu kupić nowy komplet, bądź je przyostrzyć lub przełożyć na 2 stronę. Obecnie kosiarki są na tyle wydajne, że komplet noży powinien nam wystarczyć na cały sezon – podpowiada Robert Jaskot.  

Nie bez powodu zaleca się wymianę części na oryginalne, szczególnie w okresie gwarancyjnym. Choć nie jest zabronione zakładanie innych, to gdyby doszło do większej awarii, firma, z której ją kupiliśmy, może nie uwzględnić gwarancji. Poza tym takie noże mogą nie do końca pasować do naszych maszyn, a ich żywotność okazać się krótsza, niż zakładaliśmy.

Przegląd kosiarki jest też jednym z tych zabiegów, które możemy śmiało wykonywać samodzielnie, dlatego warto, nim zacznie się sezon, zadbać o jej dobro.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *