Kupujemy zgrabiarkę. Na co warto zwrócić uwagę?

Kupując zgrabiarkę musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, dlatego zanim wydamy pieniądze, warto taką inwestycję przemyśleć.

Niezależnie od tego, na jaki typ zgrabiarki się zdecydujemy, czy będzie ona taśmowa, karuzelowa, czy każda inna, warto podczas zakupów kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami.

Każdy rolnik doskonale wie, jakiego sprzętu potrzebuje. Aby uniknąć rozczarowań powinien jednak pamiętać, czym oprócz potrzeb, się kierować – mówi Robert Jaskot z Kverneland.

Głównym kryterium jest areał. Zgrabiarkę kupujemy pod wielkość gospodarstwa, gdyż pozostałe parametry, choć ważne, nie są już aż tak istotne.

Głównym kryterium jest areał. Zgrabiarkę kupujemy pod wielkość gospodarstwa, gdyż pozostałe parametry, choć ważne, nie są już aż tak istotne.

W Polsce dominują maszyny mniejsze i średnie, ponieważ takie mamy gospodarstwa. Niewielu rolników ma 100 czy więcej krów, wielkie maszyny nie są im więc potrzebne – wyjaśnia Robert Jaskot.

W dalszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na podzespoły: ilość ramion grabiących, jakość przekładni. A co z ceną?

Polecałbym średnią półkę cenową. Choć droższe maszyny uchodzą za lepsze, bardziej zaawansowane jakościowo, to trzeba pamiętać o kosztach, kiedy skończy się gwarancja. Ceny części zamiennych mogą się okazać dla nas zbyt wysokiepodpowiada Jan Woszczuk, zastępca kierownika serwisie Sipmy. – Odradzałbym też eksperymentowanie z nowymi, nieznanymi firmami. Po takich maszynach nie wiadomo czego się spodziewać. Dlatego właśnie osobiście wolę polskie. Znamy je, a za części zamienne zapłacimy mniejdodaje.

W przypadku, jeśli teren jest nierówny warto sprawdzić, czy maszyna ma oś typu tandem, dodane kółko kopiujące poprowadzi po gruncie tak że zgrabiarka nie wciągnie razem z zielonką gleby.

Serwisanci podpowiadają też, że zanim kupimy zgrabiarkę warto się rozejrzeć, jak blisko mamy do danego dilera i jaki jest z nim kontakt.

Serwisanci podpowiadają też, że zanim kupimy zgrabiarkę warto się rozejrzeć, jak blisko mamy do danego dilera i jaki jest z nim kontakt. W momencie, kiedy niezbędny okaże się serwis, niewielki odcinek drogi do niego będzie naszym sprzymierzeńcem. Warto także zajrzeć na podwórko sąsiada i sprawdzić, jakie maszyny i jak sprawują się u niego.

O czym więc należy, przede wszystkim, pamiętać kupując zgrabiarkę? Że nie jest to tani sprzęt, należy więc dokładnie przemyśleć decyzję i sprawdzić, co nam jako użytkownikom będzie najbardziej odpowiadać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *