Kwietniowe ceny usług rolniczych

Zaczął się sezon siewu kukurydzy. Chociaż ostanie ochłodzenia mocno przyhamowały niektóre prace, to warto znać kwietniowe ceny usług rolniczych. 

Analizując nowe oferty, kwietniowe ceny usług rolniczych zależne są od kilku czynników. Mianowicie jedni podają cenę za czas pracy, inni — za jednostkę obrobionego areału. Dokładne wczytanie się pozwoli uniknąć nieporozumień przy ustalaniu stawek z wykonawcami.

Kwietniowe ceny usług rolniczych — siew kukurydzy

W Polsce zaczęły się już siewy kukurydzy. Dlatego w ogłoszeniach internetowych coraz częściej można znaleźć ogłoszenia usług siewu kukurydzy. Proponowane kwietniowe ceny usług rolniczych wahają się od 100 do 200 zł za obsiany hektar lub za godzinę pracy. Charakter opłaty za usługę zależy m.in. od wielkości areału do obrobienia. Dlatego przy mniejszych areałach cena dotyczy hektara. Z drugiej strony usługodawcy obrabiający duże areały pobierają stawki godzinowe.

Ceny siewu kukurydzy w niektórych województwach?

Kwietniowe ceny usług rolniczych związanych z siewem kukurydzy za hektar zależą od regionu kraju. W województwie lubelskim jest to koszt rzędu 200 zł/ha. Nieco taniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie obsianie hektara pola kosztuje 180 zł. Tymczasem w województwie wielopolskim cena waha się od 140 do 180 zł/ha. Na Mazowszu jest to koszt rzędu 160 zł/ha zaś w województwie podlaskim —  150 zł/ha. Jednakże są to ceny średnie, ponieważ jednostkowo cena może być znacznie wyższa.

Z kolei cena godziny pracy przy obsiewaniu pól kukurydzą kosztuje najmniej w województwie zachodniopomorskim. Jest to wydatek rzędu nawet 100 zł/h. Tymczasem najwyższa stawka za siew z podsiewem nawozu jest w województwie świętokrzyskim. Wynosi ona 200 zł/h. Cenę na poziomie 150 zł/h należy zapłacić w województwie lubuskim. Natomiast 160 zł za godzinę pracy siewnika do kukurydzy należy zapłacić w województwach: śląskim, łódzkim i małopolskim. Nieco drożej, bo 170 zł za godzinę kosztuje siew kukurydzy z GPS-em w województwie opolskim. Już 180 zł za godzinę pracy siewnika zapłacimy w województwach: dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Źródło: KPODR, kb

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Waclaw pisze:

    Nie placcie rolnicy za usługi z GPS to jest dodatkowa kasa która chcą wyłudzić od Was! GPS to dla nich ułatwienie więc i tak będą na nich jechać a jak nie to ich problem by utrzymać normy i jakość. Pozdrawiam