Afrykański pomór świń powiększa swój zasięg, przez co wyznaczane są nowe strefy. Liczba ognisk ASF rośnie, niewiele lepiej wygląda sytuacja związana z nowymi przypadkami ASF u dzików, które pojawiają zwłaszcza w województwie lubelskim, a także warmińsko – mazurskim.
Liczba ognisk ASF rośnie – ponad 90 ognisk już wykrytych w Polsce
Ostatnio informowaliśmy was o tym, że ASF powróciło do Wielkopolski.
Od tego czasu ilość wykrytych ognisk zwiększyła się do liczby 93. Ostatnie trzy ogniska, które potwierdził GLW pojawiły się w województwie: mazowieckim, lubelskim, a także podkarpackim.
Liczba ognisk ASF rośnie, a ognisko nr 90 stwierdzono w stadzie liczącym 34 świnie. Wirus ASF pojawił się w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Jaworska Wola, w gminie Sienno, w powiecie lipskim.
Kolejne ognisko nr 91 potwierdzono w powiecie tomaszowskim, a konkretnie w miejscowości Łazowa. Afrykański pomór świń zaatakował tym razem gospodarstwo, w którym utrzymywano aż 360 świń.
Na dodatek po raz kolejny wirus ASF pojawił się w województwie podkarpackim. Na podstawie wyników badań potwierdzono 92 z kolei ognisko ASF w stadzie liczącym 6 świń. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Cetula, w gminie Wiązownica.
Ostatnie ognisko (nr 93) odnotowane na chwilę obecną w powiecie lubartowskim, a dokładniej w miejscowości Jeziorzany. Ognisko stwierdzono w stadzie liczącym 26 świnie.
Liczba ognisk, nowe przypadki i strefy ASF
Jak wynika z ostatniego komunikatu GLW w okresie od 11 do 17 września br. potwierdzono kolejnych 44 przypadków wirusa ASF u dzików.
Pojawiły się one na obszarze 6 województw takich jak:
- warmińsko- mazurskie
- mazowieckie
- lubelskie
- podkarpackie
- lubuskie
- dolnośląskie
Oprócz tego, zgodnie z decyzją wykonawczą KE wyznaczono nowe strefy ASF, co przestawia zdjęcie poniżej.

Oprócz stref mapa ASF ukazuje przypadki i ogniska, które jak dotąd zostały wykryte.
Dodaj komentarz