Kolejny szybki przyrost ognisk ASF

Liczba ognisk ASF w Polsce zbliża się do setki. ASF pojawia się zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kraju. Kolejny szybki przyrost ognisk ASF nastąpił w województwie mazowieckim, lubelskim, a także w wielkopolskim.

Ognisko nr 94 w dużym stadzie świń na Mazowszu

Obecnie można zaobserwować kolejny, szybki przyrost ognisk ASF. Jedno z nich stwierdzono w stadzie liczącym 846 świń. Wirus afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w miejscowości Pawliczka, w gminie Rzeczniów, w powiecie lipskim.

Jak informuje GIW powyższe gospodarstwo znajdowało się na obszarze zapowietrzonym ustanowionym na skutek pojawienia się ogniska nr 90 także w powiecie lipskim.

Kolejny szybki przyrost ognisk ASF również na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce

Liczba ognisk wzrasta, a kolejne z nich pojawiają się od dawna w województwie lubelskim. Ognisko, które tym razem wykryto (nr 95) zlokalizowane jest w miejscowości Anielówka, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim. Wirus ASF potwierdzono u 2 świń w gospodarstwie znajdującym się na obszarze zagrożonym. Wprowadzono go na skutek innych ognisk potwierdzonych w tym samym powiecie.

Kolejne ognisko (nr 96) w województwie lubelskim potwierdzono w miejscowości i gminie Jeziorzany. Gospodarstwo znajduje się również w powiecie lubartowskim, gdzie utrzymywano 29 świń. Jak podkreśla GIW próbki do badań pobrano w związku z działaniami w zakresie wybijania świń w gospodarstwach kontaktowych wdrożonymi niezwłocznie po wyznaczeniu ogniska nr 93.

O tym ognisku wspominaliśmy w artykule – Liczba ognisk ASF rośnie – jest już dwukrotnie większa niż w 2019 r.

Kolejny szybki przyrost ognisk ASF obejmuje także ognisko nr 97, które potwierdzono w powiecie kaliskim, w gminie Blizanów. W tej samej gminie w połowie września wykryto ognisko nr 88. 

Na chwilę obecną wykryto jeszcze ognisko nr 98 na terenie powiatu jarosławskiego, jednak GIW nie podał jeszcze jak liczne stado świń zaatakował wirus ASF.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Jan pisze:

    Jeśli dziki nie zostaną wybite asf nigdy nie zostanie wytępiony.To jakoś dziwne dziki które są sprawcami nie są wybijane tylko świnie u rolnika.Za to że asf powraca rząd do dymisji i pociągnąć do odpowiedzialności.To jest jawne niszczenie rolnictwa i państwa polskiego.Przez to że rząd nic nie robi odnośnie wybicia dzików tym sposobem niszczy skutecznie rolnictwo polskie i zabezpieczenie żywnościowe kraju.Jest to zdrada polskich interesów i Polaków.Tacy zdrajcy powinni być pociągnięcie do odpowiedzialności.