Lubimy inwestować w ziemię

Lubimy inwestować w ziemię

Z badań wynika, że lubimy inwestować w ziemię. Dlaczego właśnie takie inwestycje są popularne?

Z badań, jakie na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas zrealizowała agencja badawcza Martin & Jacob, wynika, że Polacy lubią inwestować w ziemię. Dlaczego właśnie takie inwestycje są popularne?

Niemal co drugi zapytany wskazał zakup ziemi jako najlepszą formę oszczędzania. Ponad 60% zdecydowałoby się na jej zakup z własnych pieniędzy. Jako alternatywne źródło finansowania rolnicy wskazali na kredyt preferencyjny. Potwierdzają to również rolnicy, którzy nie brali udziału w badaniu:

osn; ziemię

Zainteresowanie ziemią rośnie również w związku z zapowiadanymi zmianami w prawie.

– Obecnie ziemię kupują głównie ci z nas, dla których będzie to lokata – mówi Grzegorz Ujejczyk, rolnik spod Wrocławia.

Rolnicy w zakup ziemi finansują zarówno z własnych środków, jak i przy wsparciu banków. Jakub Kempczyński, kierownik zespołu ekspertów ds. Agro Banku BGŻ BNP Paribas, zauważa, że są to najczęściej rolnicy, którzy planują swój rozwój i wiedzą, czego potrzebują, by móc go realizować.

Wraz ze wzrostem areału spadają koszty. Przede wszystkim pośrednie, ale również bezpośrednie.

Jakub Kempczyński, kierownik zespołu ekspertów ds. Agro Banku BGŻ BNP Paribas

– Ziemia to nietypowe aktywo. Po pierwsze, jej zasoby są ograniczone i ma to coraz większe znaczenie w kontekście nadchodzących zmian prawnych. Po drugie, wartość ziemi co do zasady nie ulega obniżeniu. Dla rolników równie ważne są kwestie związane z ekonomiką produkcji. Wraz ze wzrostem areału spadają koszty. Przede wszystkim pośrednie, ale również bezpośrednie. Z ekonomicznego punktu widzenia na większym areale jest większy sens wprowadzania nowoczesnych technologii uprawy oraz daje on przewagę w negocjacjach handlowych podczas sprzedaży płodów rolnych. Wszystko to, wraz z funkcjonującym systemem dopłat obszarowych, powoduje, że ziemia rolna jest i będzie atrakcyjnym dobrem na rynku. Z naszych obserwacji wynika, że nasi klienci mają tę świadomość i dlatego tak chętnie w nią inwestują – komentuje Jakub Kempczyński.

Choć przy obecnych stawkach na zakup ziemi stać nie każdego rolnika, to okazuje się, że nadal są na nią chętni, a zainteresowanie jej kupnem trwać będzie jeszcze długo.

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Wody Polskie nadzorują meliorację, a Polacy za wodę zapłacą większe rachunki

Melioracja pod skrzydłami PGW Wody Polskie i wyższe rachunki za wodę to główne zmiany jakie niesie ze sobą nowe Prawo wodne.

18 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij