Mączniak jabłoni 2025. Czas zacząć skuteczną strategię ochrony!

Presja ze strony mączniaka prawdziwego dla polskich sadów jabłoniowych i gruszowych rośnie z każdym rokiem. Mączniak jabłoni 2025 to poważne zagrożenie, zwłaszcza po kolejnych łagodnych zimach, które sprzyjają rozwojowi sprawcy choroby. Sadownicy muszą działać systemowo, aby skutecznie maksymalnie ograniczyć straty w plonach.
Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest połączenie metod mechanicznych oraz odpowiednio dobranego fungicydu, aby mączniak jabłoni 2025 był pod naszą pełną kontrolą.
Spis treści
Mączniak jabłoni 2025 — ogromne zagrożenie
Mączniak jabłoni 2025 to wyzwanie, przed którym stoją zarówno doświadczeni sadownicy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą jabłoni i grusz.
Sprawca choroby grzyb Podosphaera leucotricha poraża nie tylko liście, ale także pędy, kwiaty, zawiązki oraz owoce. Powoduje ich deformacje. Do tego pojawiające się na skórce owocu skorkowaciałe ordzawienia przyczyniają się do wzrostu transpiracji i utraty znacznych ilości wody. Ostatecznie pogorszenia jego jakości.
Patogen zimuje w pąkach jabłoni lub gruszy, a gdy tylko warunki stają się sprzyjające — rozpoczyna intensywny rozwój jednocześnie z rozwojem rozet liściowych oraz liściowo-kwiatowych.
Aby ograniczyć ryzyko strat, konieczne jest regularne monitorowanie sadów, począwszy od fazy bezlistnej drzew do okresu pozbiorczego włącznie. Jeśli tylko to możliwe, warto usuwać podczas monitoringu porażone części roślin będące źródłem inokulum.
Podstawowym działaniem jest usuwanie pędów o anormalnym, srebrzystym zabarwieniu kory oraz lustracja pąków na początku sezonu wegetacyjnego. Wczesna identyfikacja objawów pozwala na szybkie reagowanie, co może znacząco zmniejszyć presję choroby w późniejszych fazach sezonu.
Mączniak jabłoni 2025 — jak ograniczyć rozwój choroby?
Skuteczna walka z mączniakiem jabłoni 2025 musi się opierać na kilku podstawowych krokach.
Zaczynamy ją już w fazie bezlistnej drzew. W tym czasie skupiamy się na oglądzie gałęzi i mechanicznym usuwaniu źródeł infekcji. Dlatego też zimowe cięcie drzew powinno uwzględniać eliminację porażonych pędów, które są miejscem zimowania grzyba.

Mączniak jabłoni 2025 – objawy w postaci mączystego białego nalotu pojawiają się na młodych liściach, rozwijających się rozetach liściowo-kwiatowych
Następnie gdy na przedwiośniu rozwijają się pąki, obserwujemy je pod kątem porażenia. Objawy w postaci mączystego białego nalotu pojawiają się na młodych liściach. Jeśli mamy taką możliwość, konieczne jest wyrwanie całej rozety, aby ograniczyć dalszy rozwój choroby i infekcje.
Dodatkowo niezbędne jest dbanie o odpowiednie warunki uprawy. Pamiętajmy, że niezagęszczone, dobrze odżywione, w dobrej kondycji rośliny lepiej radzą sobie z infekcjami.
Skuteczna ochrona chemiczna przed mączniakiem jabłoni
W wypadku, gdy presja choroby jest bardzo duża, do tego mamy w sadzie podatne na chorobę odmiany, mechaniczne metody mogą okazać się niewystarczające. Wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego fungicydu. Dlatego warto już teraz zaopatrzyć się i mieć pod ręką Kendo 50 EW. Środek ten zawiera cyflufenamid, substancję czynną, która działa zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Użyjemy go niezwłocznie, aby udaremnić masowe porażenia.
Nie lekceważ zagrożenia w sadach jabłoniowych i gruszowych!
O tym, że mączniak jabłoni 2025 wystąpi w dużym nasileniu, wiemy z całą pewnością. Od lat zimą temperatura nie spadała poniżej -20°C i nie utrzymywała się na tym poziomie przez kilka kolejnych dni. A tylko takie warunki sprawiają, że zimująca w pąkach grzybnia P. leucotricha przemarznie i obumrze.
Coraz łagodniejsza zimowa aura sprawia więc, że z roku na rok populacja sprawcy choroby rośnie. Bez wahania można powiedzieć, że mączniak jabłoni jest obecnie chorobą nr 1 w sadach jabłoniowych. Coraz powszechniejszy jest także w sadach gruszowych. W obu przypadkach może prowadzić do znacznych strat w plonach.
Aby skutecznie zwalczyć chorobę, konieczne jest połączenie metod mechanicznych i chemicznych. Regularny monitoring i cięcie porażonych pędów, odpowiednia pielęgnacja sadów oraz stosowanie skutecznych fungicydów pozwolą na ograniczenie presji patogenu i ochronę drzew i owoców.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
