Maksymalny kwalifikowalny obszar – rozbieżności w ewniosku

Maksymalny kwalifikowalny obszar a właściwie związany z nim komunikat o wykrytym błędzie w zgłoszonej do płatności powierzchni, utrudnia rolnikom poprawne wypełnienie eWnioskuPlus. Oto kilka podpowiedzi, jak wybrnąć z tego kłopotu.
Maksymalny kwalifikowalny obszar
Dla przypomnienia warto wspomnieć, że maksymalny kwalifikowalny obszar – MKO jest wyznaczonym dla każdej działki ewidencyjnej obszarem gruntów rolnych kwalifikujących się do przyznania płatności. MKO swoim zakresem obejmuje grunty orne, trwałe użytki zielone, uprawy trwałe itp.

Komunikat o niepoprawnej powierzchni działki
MKO – komunikat o błędzie
Po poprawnym zalogowaniu się do eWnioskuPlus, podczas jego wypełniania, w ramach błędu kompletności pojawia się komunikat dla konkretnej działki:
Na działce referencyjnej (…) wyrysowano/zgłoszono uprawy, których łączna powierzchnia przekracza maksymalny kwalifikowany obszar uprawniony do płatności – MKO.
Co zrobić po wyświetleniu komunikatu? Wystarczy dokonać korekty zgodnie z poleceniami wyświetlanymi w eWnioskuPlus.
Maksymalny kwalifikowalny obszar – usuwanie błędu
Tok postępowania:
- w tabeli działki referencyjne wyszukujemy kwestionowaną działkę;
- przechodzimy do zakładki mapa, aby poprawić geometrię uprawy;
- na liście działek referencyjnych wyszukujemy działkę, na której zgłosił się błąd i klikamy na nią;
- mapa dostosowuje się do granic działki referencyjnej;
- klikamy w uprawę;
- w tym miejscu możemy wykorzystać funkcje automatycznego korygowania do granic maksymalnego kwalifikowanego obszaru – na bocznym panelu wybieramy opcję modyfikuj, przesuń i przesuwamy dowolny punkt;
- pokazuje się komunikat: narysowana przez Ciebie geometria jest większa niż MKO.
MKO – trzy opcje
Na tym etapie możemy wybrać trzy opcje:
- automatyczne skorygowanie do granic MKO;
- możliwość poprawienia ręcznego;
- możliwość zgłoszenia rozbieżności.
Korygowanie do granic MKO
Po wyborze tej opcji problem rozwiązujemy w trzech krokach:
- wcześniej przesunięty na mapie punkt cofamy na uprzednie miejsce;
- wyłączamy opcje modyfikacji;
- sprawdzamy, czy daną uprawę zgłosiliśmy do płatności.
Jeśli wszystko się zgadza, klikamy na mapie obok działek – geometria uprawy jest poprawiona.
Zakładka – wniosek
W tej zakładce sprawdzamy, jak wyglądają nasze powierzchnie. Gdy okaże się, że są rozbieżności poprawiamy geometrię jeszcze raz wchodząc do zakładki mapa. Tu możemy powiększyć mapę i przesunąć granicę ręcznie – opcja modyfikuj/przesuń. Możemy również użyć funkcji modyfikuj, usuń obiekt i tworzymy jeszcze raz geometrię uprawy przy użyciu funkcji kopiuj geometrię. Klikamy w jedną z działek referencyjnych i wybieramy MKO dla tej działki a następnie wskazujemy na mapie kolejną geometrię dla działki sąsiedniej i zatwierdzamy. Utworzyła się geometria uprawy. Następnie wyłączamy opcję kopiowania i wybieramy roślinę, a następnie płatności (JPO jest wybierane automatycznie, ONW musimy zaznaczyć). Klikamy obok działek i widzimy, że utworzyła się geometria uprawy.
Maksymalny kwalifikowalny obszar – sprawdzenie dokumentu
W zakładce wniosek sprawdzamy w działkach referencyjnych, jak wygląda deklaracja. Jeśli deklaracje dla spornych działek są zgodne z maksymalnym kwalifikowalnym obszarem wybieramy opcję zapisz wniosek roboczy. Następnie klikamy w dyskietkę. Aplikacja wyświetli komunikat: Twój wniosek roboczy został poprawnie zapisany. Na zakończenie klikamy w OK.
Gdyby wystąpiły inne problemy z wypełnianiem eWnioskuPlus, trzeba szukać wskazówek na stronach ARiMR lub w portalu eWniosekPlus