Małe przetwórstwo i RHD – nabór wniosków wydłużony do stycznia

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny zostały objęte dofinansowaniem. Nabór wniosków o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” miał trwać do 29 grudnia 2021 r. Ostatecznie ARiMR wydłuża czas naboru wniosków. Sprawdź do kiedy?
Małe przetwórstwo (tak pospolicie zwane) oraz rolniczy handel detaliczny to programy objęte wsparciem, mające na celu ułatwienie w zagospodarowaniu i zbycie płodów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. O założeniach pisaliśmy na łamach, zapowiadając uruchomienie wsparciem finansowym takiej działalności.
Spis treści
Małe przetwórstwo i RHD – dla kogo wsparcie?
Pierwszą grupą objętą dofinansowaniem są rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy prowadzą działalność gospodarczą przetwarzając płody rolne, w tym wyprodukowane w ramach własnej działalności rolniczej. W ten sposób zagospodarowują plon, który trudno byłoby sprzedać lub jego cena pierwotnie była nieopłacalna. Przekształcają go więc w surowiec, uszlachetniają, w ostateczności oferując pod przetworzoną postacią. Mogą oni ubiegać się nawet o 500 tys. zł.
Drugą grupą są rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Na taką działalność maksymalna kwota wsparcia wynosi 200 tys. zł.
W obu wariantach poziom dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych.
Czytaj też: Rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo – wsparcie wkrótce
Pieniądze na małe przetwórstwo – czyli dokładnie na co?
Wsparcie można otrzymać na:
- budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej;
Małe przetwórstwo pozwala zagospodarować produkty, które m.in. trudno zbyć po opłacalnych cenach
- zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania czy magazynowania produktów;
- inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących do przygotowania posiłków (np. kuchni);
- adaptację pomieszczeń gospodarczych mających służyć przechowywaniu produktów żywnościowych;
- dofinansowanie zakupu maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska;
- specjalistyczne środki transportu niezbędne dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania (do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju, cysterny, silosy, chłodnie i izotermy).
Nabór wniosków na małe przetwórstwo i RHD wydłużony – czyli do kiedy?
W pierwotnych planach nabór miał się zakończyć 29 grudnia 2021 r. Jednak jak ogłosiła ARiMR, wydłuża nabór. Obecnie, tj. na 23 grudnia 2021 r. datą końcową jest 28 stycznia 2022 r.
Wnioski o wsparcie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście, przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
