Rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo – wsparcie wkrótce

Rolniczy handel detaliczny (RHD) i tzw. małe przetwórstwo już wkrótce mogą zostać zasilone dodatkowymi pieniędzmi. Nabór wniosków o wsparcie tej działalności okołorolniczej ruszy 30 listopada br. Kto, do kiedy i gdzie może składać wnioski o wsparcie RHD i małego przetwórstwa? Sprawdź!
Rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo to odpowiedź na trudną sytuację ze zbytem plonu, w jakiej znajduje się wielu rolników. Rosnące koszty środków produkcji, energii, gazu czy wzrosty stawek dla pracowników doprowadziły do zwiększenia kosztów produkcji. W przeciwieństwie do tego ceny niektórych płodów, np. owoców na skupach są tak niskie, że nie pokrywają poniesionych kosztów produkcji. Dlatego program ma pomóc rolnikom w samodzielnym zbyciu wyprodukowanych przez siebie ziemiopłodów i przetworów.
Spis treści
Do kogo kierowane jest wsparcie na RHD i małe przetwórstwo?

Rolniczy handel detaliczny obejmuje prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży przetworzonych produktów
„Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” to program skierowany do dwóch grup wnioskodawców.
- Pierwszą z nich są rolnicy, ich małżonkowie i domownicy, którzy podejmą decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.
- Drugą grupę stanowią rolnicy lub ich małżonkowie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, prowadzący lub podejmujący się prowadzenia działalności przetwórczej i sprzedaży przetworzonych produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).
W obu przypadkach wnioskodawcy muszą być ubezpieczeniu w KRUS. Muszą posiadać numer identyfikacyjny, mieć zdolność do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym we wniosku.
Ile mogą wynieść dopłaty do RHD i małego przetwórstwa?
Maksymalna wysokość dofinansowania do małego przetwórstwa oraz do rolniczego handlu detalicznego to 50% kosztów kwalifikowalnych przedstawionych we wniosku. Wartość ta może wynieść:
- do 500 tys. zł dla pierwszej grupy beneficjentów, tj. dla prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych,
- 200 tys. zł dla drugiej grupy, tj. podejmujących działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego, jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Co można sfinansować z dopłat do RHD i małego przetwórstwa?
Przedsięwzięcia, które będzie można sfinansować z dopłat do RHD i małego przetwórstwa, to m.in.:
- budowa, rozbudowa lub modernizacja budynków, w których będzie prowadzona działalność przetwórcza;
- zakup i instalacja maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania;
- dostosowanie pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni);
- adaptacja pomieszczeń gospodarczych do przechowywania produktów żywnościowych;
- zakupu maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.
Ponadto wnioskodawcy będą mogli nabyć specjalistyczne środki transportu:
- niezbędne dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania;
- służące do sprzedaży produktów rolnych;
- przeznaczone do transportu produktów rolnych, które muszą być dystrybuowane w szczególnych warunkach: chłodnie, izotermy, cysterny, silosy, itp.
Gdzie można składać wnioski?
Wnioski o wsparcie będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je składać:
- osobiście,
- przez upoważnioną osobę,
- rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej,
- za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Podsumowanie – co da rolnikom RHD i małe przetwórstwo
Niewątpliwie nabór wniosków na RHD i małe przetwórstwo ma pomóc producentom rolnym w usamodzielnieniu się i uniezależnieniu od warunków narzucanych przed duże skupy i przetwórców. Jest to szczególna szansa dla małych i średnich gospodarstw, którym RHD pozwoli na samodzielne zbywanie swoich produktów i przetworów w cenach zapewniających opłacalność działalności.
