Uprawa pasowa: alternatywa dla tradycji

Uprawa pasowa to na razie dla większości polskich rolników nowość. Jednak ta alternatywna uprawa ma szansę zyskiwać w Polsce z roku na rok coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Jest to system uproszczony, bezorkowy, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Uprawa pasowa, czyli strip tillage, polega na uprawianiu roślin w ograniczeniu do pasa, w którym wykonany został siew nasion. Gleba znajdująca się między rzędami pozostaje nienaruszona. Ta uprawa wymaga specjalnych maszyn, wyposażonych w tzw. „ząb” mający spulchniać glebę i tzw. „talerze”, które formują rzędy.
Uprawa pasowa pozwala na zwiększenie plonu nawet o 10%, a także korzystnie wpływa na glebę i rosnące na niej rośliny.
Spis treści
Zalety uprawy pasowej
– Uprawa pasowa różni się [od tradycyjnej] tym, że uprawiany jest pas co 45 cm lub co 75 cm i wówczas jest spulchniony pas na głębokość od 20 do 30 cm i wysiane w to nasiona tzw. metodą strip-till – opisuje nowoczesną technikę jeden z użytkowników AgroFoto.pl, największego forum rolniczego w Polsce, podpisujący się jako Damiano30. Rolnik uważa, że metoda pasowa ma wiele zalet: – Zaletą jest to, że gleba jest pasowo spulchniona i za jednym przejazdem jest uprawione, wysiany nawóz tylko tam, gdzie będzie lub jest roślina. Bardzo dobrze się to sprawdza w buraku cukrowym, gdyż korzeń ciągnie w dół, dlatego że tam w głębokości ok. 30 cm jest podany nawóz i prowokuje tego buraka, żeby tam ciągnął po pokarm, wówczas burak ma swój odpowiedni kształt. Uprawa strip-till ma jeszcze jedną zaletę – nie powstaje podeszwa płużna i nie potrzeba częstego stosowania pogłębiacza – dodaje.
Historia metody pasowej
Uprawa pasowa została opracowana w Stanach Zjednoczonych w latach 90. Później stała się bardzo popularna w Kanadzie, Australii i wielu krajach Europy Zachodniej (np. we Francji). Badania wykazują, że pozwala na zwiększenie plonu nawet o 10%, a także korzystnie wpływa na glebę i rośliny. Obecnie strip tillage wykorzystuje się do uprawy kukurydzy, soi, buraków cukrowych, bawełny, słonecznika i rzepaku.
Zobacz także jak ta technologia zyskuje uznanie rolników w całej Polsce: Uprawa pasowa to dla rolników 'hit’ polowy
