Miotła zbożowa: jak skutecznie wymieść ją z pola?

Miotła zbożowa to jeden z najpowszechniejszych i bardzo uciążliwych chwastów na polach uprawnych. Wielu rolników nawet nie podejmuje walki z nią. Tymczasem są sposoby, by pozbyć się tej niepotrzebnej rośliny na długo.

Miotła zbożowa występuje na polach od wiosny do jesieni. Ma sporą przewagę nad zbożami, gdyż rozwija się nawet wtedy, gdy zboża pozostają jeszcze w stanie spoczynku. Największym problemem jest w tych gospodarstwach, w których uprawiane są zboża ozime.

Miotła zbożowa jest dość prosta do namierzenia – ma charakterystyczna wiechę o długości 40 cm, która kwitnie od czerwca do września. Ziarniaki chwastu w dużym stopniu zanieczyszczają zebrane ziarno zbóż, przez co staje się ono mniej wartościowe pod względem ekonomicznym.

– Zwalczanie miotły zbożowej należy prowadzić przy użyciu odpowiednio dobranych herbicydów – mówi Zbigniew Urbaniak, doradca producenta materiału siewnego. – Ważny jest nie tylko termin prowadzenia oprysków, ale też rodzaj wybranych preparatów. Wielu rolników boryka się z miotłą zbożową na polach, gdyż prowadza opryski niewłaściwymi środkami ochrony roślin, w których brakuje istotnych substancji czynnych.

Ważny jest nie tylko termin prowadzenia oprysków, ale też rodzaj wybranych preparatów.

Zbigniew Urbaniak, doradca producenta materiału siewnego

Opryskiwanie upraw, w których rozprzestrzeniła się miotła zbożowa jest skuteczne pod warunkiem, że co ok. 3 lata zmieniane są preparaty stosowane do oprysków. Chwast potrafi bowiem bardzo szybko uodpornić się na konkretne związki aktywne i przestają być one skuteczne.

Niektórzy rolnicy walczą z miotłą zbożową nie chemicznie, a za pomocą odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Okazuje się, że takie rozwiązanie też cechuje się dużą skutecznością.

– Prowadzę gospodarstwo ekologiczne i nie pryskam zbóż – mówi pan Adam, właściciel gospodarstwa ekologicznego pod Łomżą. – Przeciw chwastom wykonuje bronowanie z użyciem brony prostownik. Żadnych herbicydów nie stosuję, a i tak miotły zbożowej u siebie nie mam. Natomiast sąsiedzi, którzy stosują sporo środków ochrony roślin, co roku borykają się z prawdziwą plagą zarówno miotły, jak i innych chwastów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *