Najnowszy sondaż prezydencki wśród rolników

Co przynosi najnowszy sondaż prezydencki wśród rolników? Jakie określenia pasują trafniej do Andrzeja Dudy, a jakie do Rafała Trzaskowskiego? Ilu rolników deklaruje udział w wyborach i na kogo chcą oddać swój głos? Odpowiedzi dostarcza aktualny sondaż zrealizowany przez firmę Martin & Jacob.
Kampania prezydencka 2020 nie mieści się w żadnych znanych nam dotąd ramach. Sporo w niej przeszkód spowodowanych sytuacją epidemiologiczną, ale chyba nie to najbardziej w niej dotąd przeszkadzało. Język i styl. Nie tylko po stronie sztabów, lecz również nas – obywateli. Druga tura wyborów prezydenckich niesie ogromne emocje, które przede wszystkim widoczne są w komentarzach do publikowanych postów w mediach społecznościowych. Nikt nikogo nie oszczędza. Sztabowcy kandydatów zabiegają o głosy każdego środowiska, więc każdy oberwał po równo, a to jeszcze bardziej wywołuje wrogość. W tej walce o poparcie szczególnie liczną i ważną grupę stanowią rolnicy. I śmiało można dziś powiedzieć, że wcale nie są jednostronni w swoich deklaracjach wyborczych.
Weź udział w badaniu – Jak epidemia wpłynęła na Twoją sytuację i Twojego gospodarstwa
Spis treści
Najnowszy sondaż prezydencki wśród rolników
Wyniki przeprowadzonej przez Martin & Jacob ankiety są dość zaskakujące. Według sondażu prezydenckiego przeprowadzonego wśród rolników niespełna 88 proc. respondentów deklaruje udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. 6 proc. badanych rolników nie chce wziąć udziału w głosowaniu, i taka sama część badanych rolników nie wie czy pójdzie do lokali wyborczych. To wręcz ogromna frekwencja, przynajmniej na poziomie tego sondażu. Jednak patrząc na ostatnie ogólnopolskie sondaże realizowane przez ośrodki badawcze, to ta jest na podobnym poziomie.
Sondaż prezydencki 2020. Rolnicy podzieleni
Jeśli wyniki sondażu znajdą odzwierciedlenie na kartach do głosowania, to wniosek płynie z nich jeden. Obecny prezydent Andrzej Duda stracił wśród rolników całkiem dużo na ostatniej prostej. Zachodzi pytanie – dlaczego? Czy seria złożona z nieskończonej ilości miliardowych obietnic przelała czarę goryczy? Przecież wiadomo, że jeśli chodzi o pieniądze, to rolnictwo można porównać do studni bez dna. Niezależnie od tego ile ich będzie, to zawsze będzie za mało. Chyba czytelnicy się zgodzą, że nie ma takich pieniędzy, które mogą zmienić diametralnie sytuację ponad miliona gospodarstw rolnych w Polsce. Przypuszczalnie od pieniędzy też to nie zależy. Być może właśnie te kolejne deklarowane miliardy w zderzeniu z realną sytuacją gospodarstw powodują, że deklaracje wyborcze rolników ulegają częstym zmianom. Może właśnie dlatego dziś nie ma już żadnej siły politycznej, która reprezentowałaby wyłącznie interesy rolników.

Najnowszy sondaż prezydencki wśród rolników zrealizowany przez Martin & Jacob w dniach 4-6 lipca na ogólnopolskiej próbie 234 dorosłych rolników
Jak zagłosują rolnicy
Spośród rolników, którzy zadeklarowali udział w głosowaniu 12 lipca, 54.63 proc. swój głos odda na ubiegającego się o ponowną prezydenturę Andrzeja Dudę, a na Rafała Trzaskowskiego 34.63 proc. Niespełna 11 proc. rolników biorących udział w sondażu jeszcze nie wie na kogo odda głos w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Kandydaci w oczach rolników
Rolnicza Polska oparta o tradycyjne wartości czy też otwarta i przedsiębiorcza? Respondenci, którzy zadeklarowali oddanie głosu na danego kandydata wypowiedzieli się również w kwestii, tego jakie określenia ich zdaniem najbardziej pasują do Andrzeja Dudy, a jakie do Rafała Trzaskowskiego.
Andrzej Duda w opinii rolników
Tradycyjne wartości, dbałość o polską wieś i rolników oraz dbałość o gospodarstwa rodzinne to określenia najczęściej przypisywane Andrzejowi Dudzie.
Są one zbieżne z obrazem obecnego prezydenta jaki najczęściej jest eksponowany w mediach: strażnik wartości i ładu rodzinnego.
Najnowszy sondaż prezydencki wśród rolników. Czytaj również Prezydent i rolnicy
Rafał Trzaskowski w opinii rolników
O Rafale Trzaskowskim można powiedzieć, ze to otwarty i przedsiębiorczy swój chłop, który pomoże rozwinąć polskie rolnictwo. Te określenia najczęściej pojawiają się w głosach rolników, jako najbardziej do niego pasujące.
Różnica w obu obrazach jest ogromna, to który z nich ma wyższą wartość wyborcy ocenią już w najbliższą niedzielę. Rolnicy z pewnością będą mieli istotny udział w tegorocznym wyniku wyborów prezydenckich. Idźmy na wybory, zagłosujmy zgodnie z własnymi przekonaniami, skorzystajmy z przywileju demokracji!
Sondaż prezydencki zrealizowano techniką CAWI w modelu RTS w dniach od 4 do 6 lipca br. na próbie 271 dorosłych rolników – właścicieli lub/i współwłaścicieli gospodarstw rolnych. Analizy przeprowadzono na 234 respondentach, którzy udzielili kompletnych odpowiedzi.
