Najwyższe plony pszenicy w Polsce!

Pszenica ozima to jeden z najważniejszych, ale też najbardziej wymagających gatunków zbóż. Na wysoki plon ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest właściwa ochrona. W tym roku najwyższe plony pszenicy w Polsce osiągnięto w województwie pomorskim. Jaki jest klucz do tak wysokiego plonu? Sprawdź relację!
Dnia 11.08.2020 odwiedziliśmy z kamerą dwa gospodarstwa w województwie pomorskim – w Borętach, gm. Lichnowy oraz w Bystrzu, gm. Miłoradz. Dokładnie w tych miejscowościach pobito Rekord Polski z 2019 roku na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara.
Jaka pszenica do siewu?
Wysoki plon pszenicy ozimej to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele elementów. Między innymi wybór odmiany, czy też odpowiednią ochronę. Z jaką odmianą uzyskano najwyższe plony pszenicy w Polsce i jak wyglądały warunki jej siewu? Zobaczmy!
Rekordowy plon mierzono w miejscowości Boręty w województwie pomorskim. Dyrektor ds. produkcji roślinnej, Pan Bronisław Stoduś z LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego, do zasiewu wybrał pszenicę Findus, która biła rekordy również w zeszłym roku. Pszenicę wysiał 4 września 2019 roku w ilości 280 nasion na m2. Obsiano nią aż 800 ha na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa. „Rekordowa” pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH.
– Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. Mimo że w tym roku nie było zimy, to wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian – komentuje Dyrektor Stoduś.
Jak chronić pszenicę, by zyskać wysoki plon?
Najwyższe plony pszenicy w Polsce nie miałyby miejsca, gdyby nie odpowiednia ochrona. Pan Bronisław w jesiennej agrotechnice zastosował 200 kg preparatu PROFOSKA. Dodatkowo w celu ochrony herbicydowej, użył Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe wykonał podwójną dawką RSM oraz dawką na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Ponadto, na uprawy dwukrotnie zaaplikował preparat PROLEAF MAX 4.0 po 1 l.
W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej, Pan Bronisław postawił na zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia. Zabieg podzielił na trzy etapy w celu regulacji łanu. W pierwszym z nich zastosował Moddus + CCC, w drugim – Moddus, natomiast w trzecim – etefon.
Ochrona fungicydowa została podzielona na cztery etapy:
- Pierwszy z nich obejmował zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem,
- drugi użycie preparatów Halny+Input,
- trzeci wymagał użycia Secardo + Tazer,
- ostatni obejmował użycie większej ilości środków takich jak: Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.
Ochrona insektycydowa obejmowała dwukrotną aplikację preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłos.
Najwyższe plony pszenicy w Polsce
Niekorzystny okres wegetacji, jak również złe warunki atmosferyczne nie przeszkodziły Panu Bronisławowi z gospodarstwa LAIRD Agro Group w pobiciu Rekordu Polski plonu pszenicy ozimej z wynikiem 11,628 t. Warto wspomnieć, że zeszłoroczny rekordzista plonu pszenicy z hektara Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia Rekord Plonu przebijając swój zeszłoroczny wynik z 10,531 t/ha na 11,178 t/ha.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Wszystko pięknie tylko azot w dawce przekroczony, jak plan nawożenia wypełnić
Myli się Pan. Wszystko zależy od tego jaki plon chciał osiągnąć. Już przy 8,5t/ha limit wynosi ponad 240kg więc nie ma tematu.