Niespodziewane przymrozki?

Download PDF

Pogoda sprzyja pracom w polu. W niektórych regionach część rolników zakończyła już opryski fungicydami. Co jednak z ich skutecznością, jeśli przyjdą przymrozki?

Choć krótkoterminowe prognozy nie wskazują, by nastąpiło nagłe załamanie pogody, to długoterminowe mapy mówią, że mogą nas czekać lokalne, niewielkie przymrozki. Na szczególnie niebezpieczeństwo narażeni są zwłaszcza ci gospodarze, który nie szczędzili na polach nawozów azotowych.

przymrozki

Przymrozki mogą zagrozić wysianej już w niektórych regionach kukurydzy.

Wzrost zostaje nadmiernie pobudzony i woda w komórkach rośliny podczas przymrozków zaczyna zamarzać. W konsekwencji zaczynają one gnić. Na szczęście coraz więcej mówi się o kodeksie dobrych praktyk rolniczych i wielu z nas rzeczywiście się do nich stosuje. Nie przesadzają z dawkami nawozów i nie mają większych problemów. Poza tym, nauczeni doświadczeniami z lat ubiegłych, stawiają na odmiany zbóż odporne na wiosenne przymrozkimówi Józef Inorowicz, rolnik i dyrektor biura Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Rolnych we Wrocławiu.

W woj. małopolskim wielu rolników wysiało wcześniej kukurydzę, gdyż pozwalała już na to pogoda.

Mówi się, że kiedy kwitnie mniszek lekarski, można już wychodzić z nią w pole. Wiem, że wielu sprzeciwia się takim pomysłom, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zawód dużego ryzyka. I nie chodzi tu tylko o wiosenne przymrozki, ale i nagłe gradobicia, suszę i wiele innych czynników. Prawdziwi rolnicy swoją wiedzę zdobywają latami i na podstawie własnych doświadczeń podejmują pewne decyzjewyjaśnia Józef Idorowicz.

Wzrost zostaje nadmiernie pobudzony i woda w komórkach rośliny podczas przymrozków zaczyna zamarzać. W konsekwencji zaczynają one gnić.

Józef Inorowicz, rolnik i dyrektor biura Dolnośląskiego Związku Dzierżawców i Właścicieli Rolnych we Wrocławiu

Kaprysów pogody nigdy nie można do końca przewidzieć, dlatego coraz więcej z nich decyduje się ubezpieczać swoje uprawy.

Upraw, które wymagają od nas dużych nakładów finansowych, nie można zostawiać samych sobie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego w moim przekonaniu ubezpieczenia są najlepszym rozwiązaniem. Zaznaczam jednak, że wybieramy do współpracy takich partnerów, którzy są pewni i sprawdzeni – podkreśla Józef Idorowicz.

Wstępnie przewidywane niewielkie przymrozki są wyzwaniem przede wszystkim dla plantatorów. W połowie maja, kiedy wypadać będzie tzw. zimna Zośka oraz 3 ogrodników, sprawdzian czekać będzie właścicieli sadów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Zabiegi fungicydowe
Siedzacybyk
W naszych okolicach ochrona 2-zabiegowa już nie daje rady. Brak zmianowania, jak okiem sięgnąć jedynie rzepak i pszenica, trochę kukurydzy. Zgnilizna twardzikowa jest główną chor...
zobacz więcej »
Andpol
Pictor daje i nie kombinuje i jest b.dobrze
zobacz więcej »
Siedzacybyk
Jeśli nie macie czasu to po co tu zaglądajcie? A może zaglądacie bo macie za dużo czasu? Jeśli nie ma się nic ciekawego do zaproponowania, to po co się wypowiadać?  Pozwólcie roz...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o