Ubezpieczenia po nowemu?

Ubezpieczenia po nowemu?

Rząd premier Beaty Szydło przyjął nowy projekt ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Co ma się zmienić?

Ubezpieczenia powinny być powszechne i łatwo dostępne – uważa rząd premier Beaty Szydło. Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Podjęto też uchwałę o notyfikacji przepisów w zakresie dopłat do składek z tytułu tych ubezpieczeń.

Przygotowany przez resort rolnictwa i przyjęty przez rząd projekt znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zakłada m.in., że dopłata z budżetu państwa do ubezpieczenia wynosić będzie do 65% wysokości składki.

Ubezpieczenia po nowemu?

Foto: premier.gov.pl

Dotyczyć to będzie rolników, którzy wykupią w pakiecie ubezpieczenie od kilku rodzajów ryzyka, a określona przez zakład ubezpieczeń stawka taryfowa nie przekroczy 9% sumy ubezpieczenia. Dla upraw występujących na gruntach klas: V i VI stawka taryfowa będzie mogła być zwiększona odpowiednio do: 12% i 15% sumy ubezpieczenia. Zdaniem rządu, nowe przepisy powinny zachęcić producentów rolnych do ubezpieczania swoich gospodarstw.

– To jest krok dobrym kierunku – ocenia Mirosław Maliszewski, poseł PSL, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Może to stworzyć szansę na upowszechnienie ubezpieczeń, ale tak naprawdę projekt zweryfikuje rynek. Przekonamy się, czy firmy ubezpieczeniowe w ogóle będą zainteresowane przygotowaniem ofert pakietowych, bo pakiety to dla ubezpieczycieli dużo większe ryzyko.

W przyjętym przez rząd projekcie zapisano również, że w przypadku ubezpieczenia od jednego ryzyka lub łącznie od kilku wybranych rodzajów ryzyk dopłata będzie przewidziana tylko wtedy, gdy stawka opłaty ubezpieczeniowej nie przekroczy 9%, a na gruntach klas V i VI odpowiednio 12 i 15%. W przypadku ubezpieczeń zwierząt gospodarskich utrzymano stawkę 0,5% sumy ubezpieczenia, uprawniającą do dopłaty budżetowej. Jeśli próg zostanie przekroczony, dopłata budżetowa do 65% nie będzie przysługiwać.

Ubezpieczenia po nowemu?

Foto: premier.gov.pl

– Ten projekt trzeba dokładnie przeczytać, przeanalizować i policzyć – komentuje Dorota Niedziela, posłanka PO i zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Cel jest słuszny – zachęcić rolników do ubezpieczania. Trudno jednak zrobić taki projekt, który zadowoli wszystkich, a jednocześnie nie zrujnuje budżetu, dlatego konieczna jest dokładna analiza.

Dzisiaj najczęściej zawierane umowy ubezpieczenia dotyczą pojedynczych rodzajów ryzyk, ale na ogół nie dotyczą suszy. Dlatego wprowadzenie możliwości zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyk ma umożliwić również ubezpieczenie od suszy. Rząd chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Przestępstwa ubezpieczeniowe wciąż są problemem

Przestępstwa ubezpieczeniowe generują coraz wyższe straty. Wyłudzający są też bardziej przebiegli. Co będzie wyzwaniem dla zmagających się z oszustwami?

23 listopada 2017

Ustawa o obrocie ziemią rolną wciąż niezrozumiała?

Ustawa o obrocie ziemią rolną jest na tyle niejasna, że nawet prawnicy mają wątpliwości co do praw rolników. Przeczytaj, jaką opinię wydał Sąd Najwyższy

18 listopada 2017

Dzierżawa gruntów Skarbu Państwa – jak to zrobić?

Jak wydzierżawić grunt od państwa? Jak uzyskać informację o dostępności gruntów ornych pod dzierżawę w danym województwie czy gminie?

15 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij