Odstrzał sanitarny dzików przeciwko ASF – GIW podaje kwoty i liczby

Download PDF

Na wniosek KRIR Główny Inspektor Sanitarny podsumował odstrzał sanitarny dzików prowadzony w ramach walki z ASF. Przedstawił także procedurę związaną z oznakowaniem tuszy odstrzelonego dzika, oraz wyraził opinię na temat dowodów do protokołu przy pozyskaniu jego tuszy. 

Odstrzał sanitarny dzików – rośnie ilość i rosną koszty

GIW informuje, że szacowane koszty realizacji Programu przeciwko ASF w Polsce w 2020 r. wyniosą 133 192 467,85 zł.

Według stanu na 29 czerwca br. najwięcej odstrzału sanitarnego dokonano w województwie:

  • zachodniopomorskim – 14592
  • wielkopolskim – 9789
  • warmińsko – mazurskim – 7055
  • pomorskim – 6082
  • lubuskim – 5217

Odstrzał sanitarny dzików  – łącznie w Polsce jak dotąd odstrzelono 77579 dzików.

Odstrzał sanitarny dzików, a potem oznakowanie tusz

Przy wykonaniu odstrzału dzików stosuje się wytyczne w których przewiduje się oznakowanie tuszy dzika. Znak zawiera niepowtarzalny numer składający się z kodu województwa, powiatu, a także z kolejnego numeru indywidualnego.

Znakowanie tusz odbywa się w łowisku niezwłocznie po dokonaniu odstrzału. Po oznakowaniu tuszy dzika konieczne jest sfotografowanie tak, aby widoczne było oznakowanie tuszy i numer na znaku. Wspomniany numer wpisuje się we wszystkich dokumentach dzika.

Ponadto, zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego rozliczany jest z wykonanego odstrzału sanitarnego, lub z odstrzału dzików w obszarze zagrożenia, objętym ograniczeniami i ochronnym.

KRIR proponuje jako dowód zdjęcie i chwost dzika  – co na to GIW?

Samorząd rolniczy w piśmie skierowanym do GIW zaproponował na koniec, aby dowodem na pozyskanie dzika była nie tylko fotografia, ale także chwost dzika. Propozycja KRIR ma zapobiec nadużyciom, które mogą mieć miejsce.

W tym przypadku chwost dzika będzie jasno określał ilość sztuk pozyskanych przez myśliwych w czasie odstrzału sanitarnego dzików. GIW uważa jednak, że obecnie obowiązujące zasady sprawdzają się. Co więcej do GIW nie docierają informacje o nadużyciach, bądź jakichkolwiek problemach.

Odstrzał sanitarny dzików  – całą treść informacji uzyskanej od GIW w sprawie odstrzału dzików można znaleźć na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o