Ogrodnica niszczylistka: uciążliwy szkodnik sadów i ogrodów

Sady i plantacje owoców atakuje ogrodnica niszczylistka. Przeczytajcie, jak ją rozpoznać i czym z nią walczyć!

W sadach i ogrodach powszechnym szkodnikiem jest ogrodnica niszczylistka. Ten niewielki chrząszcz potrafi wyrządzić sporo szkód w uprawach. A przy tym jest wyjątkowo uciążliwy i trudny do zwalczania! Jak sobie z nim poradzić?

Ogrodnica niszczylistka żeruje przede wszystkim na liściach, ograniczając ich zdolności asymilacyjne i hamując fotosyntezę. Atakuje przede wszystkim jabłonie, porzeczki, maliny, borówki, często żeruje także na plantacjach truskawek. Jej cykl rozwojowy jest krótki, a zdolności reprodukcyjne wyjątkowo duże.

ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka.

– Ogrodnica niszczylistka wyglądem przypomina chrabąszcza majowego, jest jednak od niego sporo mniejsza – długość jej ciała najczęściej nie przekracza 1 cm. Groźne dla sadów i ogrodów są nie tylko dorosłe osobniki, ale też pędraki owada – wyjaśnia Leszek Skubiszewski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu– Wnikają one bowiem w głąb ziemi i żerują na korzeniach, podcinając je i uszkadzając system korzeniowy. Ich żerowanie jest trudniejsze do namierzenia niż w przypadku dorosłych chrząszczy, gdyż działają pod ziemią i dopiero objawy w postaci usychających roślin są powodem do niepokoju i poszukiwania przyczyny.

Ogrodnicę niszczylistkę można zwalczać za pomocą zabiegów chemicznych. Jednak bardzo często opryski są nieskuteczne bądź niemożliwe do wykonania. Jeśli szkodnik zaatakuje plantację czy sad na krótko przed zbiorem owoców, może się okazać, że nie da się jej zwalczać za pomocą metod chemicznych.

W zwalczaniu szkodnika pomocne mogą być metody naturalne, przede wszystkim odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Skuteczne jest spulchnianie gleby glebogryzarką, przez co pędraki spod ziemi są wyrzucane do góry i zjadane przez ptaki. Niektórzy plantatorzy radzą sobie ze szkodnikiem poprzez wysiewanie w pobliżu upraw szczawiu lancetowatego. Szkodniki bardzo chętnie na nim żerują, dzięki czemu tracą zainteresowanie roślinami uprawnymi.

Chwasty w zbożach: jaki herbicyd zastosować wiosną?

Choć do wiosny i pojawienia się chwastów na polach jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się, czym zwalczać agrofagi!

13 lutego 2017

Przędziorek owocowiec – lustracja sadu

Przędziorek owocowiec jest częstym, nieproszonym gościem w sadach. Jak rozpoznać przędziorka i jak skutecznie zwalczać tego szkodnika?

14 lutego 2017

Przygotowanie ziemi pod uprawę sadowniczą

Decyzja o założeniu sadu powinna być dobrze przemyślana, przygotowanie ziemi pod sad jest podstawowym zabiegiem który należy wykonać. Jak to zrobić?

15 lutego 2017