Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrodnicy niszczylistce

W sadach i ogrodach powszechnym szkodnikiem jest ogrodnica niszczylistka. Ten niewielki chrząszcz potrafi wyrządzić sporo szkód w uprawach. A przy tym jest wyjątkowo uciążliwy i trudny do zwalczania! Jak sobie z nim poradzić?

Ogrodnica niszczylistka żeruje przede wszystkim na liściach, ograniczając ich zdolności asymilacyjne i hamując fotosyntezę. Atakuje przede wszystkim jabłonie, porzeczki, maliny, borówki, często żeruje także na plantacjach truskawek. Jej cykl rozwojowy jest krótki, a zdolności reprodukcyjne wyjątkowo duże.

Ogrodnica niszczylistka

ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka.

– Ogrodnica niszczylistka wyglądem przypomina chrabąszcza majowego, jest jednak od niego sporo mniejsza – długość jej ciała najczęściej nie przekracza 1 cm. Groźne dla sadów i ogrodów są nie tylko dorosłe osobniki, ale też pędraki owada – wyjaśnia Leszek Skubiszewski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Wnikają one bowiem w głąb ziemi i żerują na korzeniach, podcinając je i uszkadzając system korzeniowy. Ich żerowanie jest trudniejsze do namierzenia niż w przypadku dorosłych chrząszczy, gdyż działają pod ziemią i dopiero objawy w postaci usychających roślin są powodem do niepokoju i poszukiwania przyczyny.

Zwalczanie szkodnika

Ogrodnicę niszczylistkę można zwalczać za pomocą zabiegów chemicznych. Jednak bardzo często opryski są nieskuteczne bądź niemożliwe do wykonania. Jeśli szkodnik zaatakuje plantację czy sad na krótko przed zbiorem owoców, może się okazać, że nie da się jej zwalczać za pomocą metod chemicznych.

Zabiegi agrotechniczne

W zwalczaniu szkodnika pomocne mogą być metody naturalne, przede wszystkim odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Skuteczne jest spulchnianie gleby glebogryzarką, przez co pędraki spod ziemi są wyrzucane do góry i zjadane przez ptaki. Niektórzy plantatorzy radzą sobie ze szkodnikiem poprzez wysiewanie w pobliżu upraw szczawiu lancetowatego. Szkodniki bardzo chętnie na nim żerują, dzięki czemu tracą zainteresowanie roślinami uprawnymi.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019