Tarcznik niszczyciel i inne szkodniki w sadach – prognoza na 2022
Monitoring zagrożeń w sadzie jest konieczny w każdym sezonie. Pozwala to śledzić na bieżąco nasilenie szkodników drzew owocowych oraz prognozować, co może się pojawić w następnym roku. Tarcznik niszczyciel to jedno z zagrożeń. A z którymi jeszcze szkodnikami będziemy mieć problem w sezonie 2022? Sprawdź!
Tarcznik niszczyciel to szkodnik, z którym w ostatnich sezonach jest sporo kłopotu. Szczególnie zagraża sadom położonym w pobliżu zaniedbanych gospodarstw. Takie sąsiedztwo zawsze zwiększa zarówno ryzyko występowania wielu szkodników, jak i nastręcza problemów z ich zwalczaniem.
Miniony sezon sprzyjał rozwojowi wielu szkodników. Ponadto mają one możliwości zwiększania liczebności populacji i inwazji na nowe gatunki, odmiany, nawet tereny, ze względu na znaczne ograniczenie liczby substancji czynnych. Wycofanie z użycia w Unii Europejskiej wielu substancji o działaniu układowym oraz gazowym spowodowało zwiększenie zagrożenia ze strony szkodników glebowych, czy kory oraz drewna.
Spis treści
Kolejny rok mszyc
W minionym sezonie ponownie obserwowano dość licznie pojawiające się mszyce na drzewach owocowych, w tym na jabłoni, gdzie dominuje mszyca jabłoniowa [Aphis (Aphis) pomi]. Obok niej, bardzo często pojawia się mszyca jabłoniowo-babkowa, znana też jako porazik jabłoniowo-babkowy [Dysaphis (Pomaphis) plantaginea]. Ten drugi gatunek jest bardziej szkodliwy od pierwszego. Krótko mówiąc – powoduje deformacje nie tylko liści ale i owoców. Zawiązki jabłek pozostają w gronach, nie wyrastają do normalnej wielkości. takie owoce tracą wartość handlową.
Coraz liczniej pojawia się też bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum), która powoduje poważne szkody w sadach jabłoniowych. Rozwija się na pniach i grubszych pędach, ale w ostatnich latach także na cieńszych gałązkach i ogonkach liści. W wyniku tego jej żerowanie osłabia drzewa, a obecność w sadzie jesienią utrudnia zbiór owoców.
Czytaj też: Bawełnica korówka na jabłoni. Objawy, monitoring i zwalczanie
Na czereśni, jak co roku notowano mszyce, głównie mszycę czereśniową [Myzus (Myzus) cerasi], która hamuje wzrost pędów i zanieczyszcza owoce. Na owocach pokrytych wydalinami mszyc (tzw. spadzi) rozwijają się grzyby tzw. sadzaki, powodując dyskwalifikację owoców.
Obok owocówek tarcznik niszczyciel to duży problem
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) i owocówka śliwkóweczka [Grapholita (Aspila) funebrana] pojawiły się później niż zwykle. Dodatkowo lot ich motyli był bardziej rozciągnięty w czasie. Przyczyną był
przebieg pogody.
Ciągle w wielu sadach problemem jest zwójka koróweczka (Enarmonia formosana) i przeziernik jabłoniowiec (Synanthedon myopaeformis), które powinny być zwalczane podczas lotu motyli. Jednak możliwości ich efektywnego zwalczenia są bardzo skromne.
Lokalnie na drzewach owocowych występują chrząszcze niszczące pędy i konary drzew np. ogłodek jabłoniowiec (Scolytus mali) czy też rozwiertek nieparek (Xyleborus dispar). Z chrząszczy należy wymienić jeszcze chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha), którego larwy zwane pędrakami niszczą młode sady podgryzając korzenie drzewek. Lokalnie powracają dawniej znane i groźne szkodniki jak np. namiotnik jabłoniowy (Yponomeuta malinellus). Podkreslić należy, że jego gąsienice wiosną żerują gromadnie tworząc namioty na pędach drzew.
Szpeciele i miodówki na gruszy
Na gruszy coraz większym problemem bywają szpeciele podskórnik gruszowy (Eriophyes pyri) i wzdymacz gruszowy (Epitrimerus pyri). Inny problem na gruszy stanowią miodówki – miodówka gruszowa czerwona (Cacopsylla pyrisuga) i miodówka gruszowa plamista (Cacopsylla pyri). Tylko odpowiednia taktyka zwalczania może ograniczyć problem tych szkodników.
Czytaj też: Miodówki na gruszy – bezwzględnie muszą być zwalczane
Tarcznik niszczyciel – z każdym rokiem liczniejszy
Trzeba bezwzględnie wspomnieć o tarczniku niszczycielu (Diaspidiotus perniciosus) i podkreślić konieczność maksymalnego ograniczenia rozprzestrzeniania się tego
gatunku. Może on zasiedlać i rozwijać się na wielu różnych gatunkach drzew i krzewów uprawnych oraz dziko rosnących. Stanowi realne zagrożenie dla sadów drzew ziarnkowych w Polsce, szczególnie tych profesjonalnych sąsiadujących z zaniedbanymi.
W sadach czereśniowych jak zwykle konieczny był monitoring nasionnic, głównie nasionnicy trześniówki (Rhagoletis cerasi). Wylot muchówek rozpoczął się później niż w poprzednich latach.
Warto też śledzić pojawiające się informacje o nowych zagrożeniach – szkodnikach inwazyjnych. Jednym z takich jest, np. tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halys), która może pojawić się w polskich sadach.
Czego się spodziewać w 2022 r.?
Wymienione szkodniki stanowiły duży problem w minionym sezonie. Część z nich wystąpiła niezwykle licznie, inne pojawiły się później, niż zazwyczaj, co zdezorientowało sadowników. Nie zawsze trafili więc w punkt z ochroną.
W sezonie 2022 na pewno z powyższymi szkodnikami będziemy się musieli borykać, bowiem jesień 2021 sprzyjała im w przygotowaniu się do zimowania. Nie wiadomo, jak w kolejnym roku będzie przebiegała wegetacja? Czy będzie to bliski standardowym rocznik? Bez względu na wszystko, podkreślić należy, że wykorzystanie urządzeń ułatwiających monitoring – wszelkiego rodzaju pułapek (barwnych, zapachowych lub z feromonem), ułatwia ustalenie optymalnych terminów prowadzenia zabiegów ochronnych. W przypadku wcześniej rozpoczynającej się wegetacji, urządzenia monitorujące również trzeba zamontować w sadzie z wyprzedzeniem. W ten sposób sadownik nie zostanie zaskoczony terminem pojawienia się danego szkodnika.
Czytaj również:
https://www.agrofakt.pl/tarczowka-marmurkowata-w-sadach-sposob-zwalczania/
Nasionnica trześniówka