Nowe ogniska ASF potwierdzono w naszym kraju. W sumie odnotowano pięćdziesiąt ognisk ASF w Polsce, z czego zdecydowana większość dotyczy województwa lubelskiego. Nowe przypadki pojawiły się także wśród dzików, zwłaszcza w województwie lubuskim i warmińsko – mazurskim.
Pięćdziesiąt ognisk ASF z niezmienną przewagą Lubelszczyzny
Nowe ogniska ASF o których poinformował GLW w komunikacie podobnie jak poprzednie odnotowano w ,,epicentrum ognisk”, jakim jest województwo lubelskie.
Ognisko nr 48 wykryto w gospodarstwie utrzymującym 78 świń (63 prosięta, 7 tuczników oraz 8 loch). Położone jest w miejscowości Gorajec Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. W bliskiej odległości od tego ogniska wykryto m.in. ognisko nr 47 i 41.
Pięćdziesiąt ognisk ASF jest już w Polsce, a wśród nich ognisko nr 49, które stwierdzono w miejscowości Majdan Stary. Miejscowość ta znajduje się w gminie Księżpol, w powiecie biłgorajskim. Nowe ognisko pojawiło się w stadzie świń liczącym 699 świń (274 prosiąt, 365 tuczników, 56 loch, a także 4 knury). Nieopodal tego miejsca na początku sierpnia wykryto ognisko nr 27, o którym informowaliśmy was w artykule – Coraz więcej ognisk ASF na Lubelszczyźnie i nie tylko!
Pięćdziesiąte ognisko ASF pojawiło się w tym samym powiecie co ognisko nr 49. Gospodarstwo w którym stwierdzono obecność wirusa ASF znajduje się w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza. Afrykański pomór świń pojawił się w niewielkim stadzie liczącym 6 świń (1 tucznik, 3 lochy, a także 2 knury).
Pięćdziesiąt ognisk ASF a na dodatek nowe przypadki u dzików
Oprócz ognisk w ostatnich dniach wzrosła również ilość przypadków ASF odnotowanych wśród dzików. Najwięcej z nich pojawiło się w województwie:
- lubuskim – 15 szt.
- warmińsko – mazurskim – 11 szt.
- podkarpackim – 6 szt.
Przypadki afrykańskiego pomoru świń stwierdzono również na Dolnym Śląsku (okolice Głogowa i Polkowic), a także na Lubelszczyźnie w okolicach Tomaszowa Lubelskiego.
Dodaj komentarz