Płatność przejściowa ONW zostanie ponownie uruchomiona?

Download PDF

Decyzja o wstrzymaniu płatności przejściowej ONW jest dla rolników krzywdząca – tak uważa KRIR. Samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o wyjaśnienie tej decyzji, a także o ponowne wznowienie płatności. Czy rzeczywiście jest szansa na to, aby płatność przejściowa ponownie trafiła do rolników gospodarujących na gruntach ONW? Sprawdźmy!

Płatność przejściową ONW przyznaje się w ramach działania ,,Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”.

Zarząd KRIR chce wyjaśnień w sprawie wstrzymania płatności przejściowych proponując jednocześnie ich wznowienie.

Płatność przejściowa ONW – zmiana zasad dyskryminuje rolników

Samorząd rolniczy podkreśla, że zmiana zasad wyznaczania obszarów ONW, a także przyjęcie zasady tzw. fine tunnig jest dla rolników krzywdzące. Jak podaje KRIR zasada ta dyskryminuje producentów prowadzących intensywną produkcję zwierzęcą, o obsadzie zwierząt równej lub powyżej 0,9 DJP/ha na słabych glebach. Dotyczy to również gospodarstw położonych obok, które w większości także gospodarują w trudnych warunkach, a nie otrzymają za to rekompensat.

W związku z tym, samorząd rolniczy chce, aby wypłata płatności przejściowych ONW była w dalszym ciągu kontynuowana.

Odpowiedź MRiRW – zbyt wysoki budżet na ONW i sposób na pokonanie ograniczeń

Resort rolnictwa odpowiedział na propozycję KRIR. Ministerstwo podkreśliło, że podczas prowadzonych dyskusji KE zwracała uwagę na zbyt duży budżet dotyczący działania ONW, w porównaniu do alokacji środków na inne działania pro-środowiskowe. Co więcej, MRiRW przypomina, że rolnicy zostali wcześniej poinformowali  o zmianach dotyczących tego działania. Dotyczyło to również tego, że płatność przejściowa ONW będzie funkcjonować tylko przez dwa lata.

Ministerstwo rolnictwa odniosło się do zasady fine tunning. Resort poinformował, że KE opracowała procedury według których niektóre ograniczenia naturalne jak np. słabą produktywność gleby można pokonać przez działalność gospodarczą. W takich przypadkach obszary podlegają wyłączeniu z płatności ONW, ponieważ na tych obszarach nie istnieje ryzyko zaprzestania produkcji rolnej. Pokonanie tych ograniczeń i możliwość prowadzenia dochodowej działalności rolniczej dotyczy także wysokiej obsady zwierząt.

Płatność przejściowa ONW – bez szans na wznowienie?

Z uzyskanych odpowiedzi od MRiRW wynika, że wznowienie płatności przejściowej ONW jednak nie nastąpi w najbliższym czasie.

Resort rolnictwa zwraca uwagę na to, że wyłączenie obszarów ONW mogło odbyć się na jeszcze szerszą skalę:

Zastosowanie zaproponowanej przez KE metody fine tuning spowodowałoby wyłączenie w Polsce ze wsparcia ONW od 5,5 mln ha do 10,9 mln ha UR. Polska wynegocjowała natomiast zastosowanie metody uwzględniającej specyfikę polskiego rolnictwa, dzięki której wyłączona powierzchnia została ograniczona do 0,18 mln ha UR.

Czytaj również: Wnioski o dopłaty 2021 złożyło już 106,5 tys. rolników

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o