Premia na działalność pozarolniczą 2021 – szykują się zmiany?

Nabór wniosków o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej zaplanowano na koniec 2021 roku. Zanim to jednak nastąpi samorząd rolniczy zaproponował, aby wprowadzić kilka zmian w tym poddziałaniu. Dzięki nim premia na działalność pozarolniczą 2021 mogłaby trafić do jeszcze większego grona rolników. Czy jest na to szansa? Sprawdzamy!

Samorząd rolniczy zaproponował zmiany w dostępie do pomocy na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” finansowanego z budżetu PROW.

Wnioski z PROW będą składane elektronicznie – sprawdź więcej informacji!

Premia na działalność pozarolniczą 2021 – dodatkowe pieniądze w okresie przejściowym PROW

Izby rolnicze w piśmie do MRiRW podkreśliły, że w poprzednich latach wielu rolników złożyło wniosek o ,,Restrukturyzację małych gospodarstw”. Jednak ze względu na ASF i pandemię COVID-19 rolnicy muszą szukać dodatkowych źródeł dochodu. Małe gospodarstwa są za słabe pod względem ekonomicznym, aby skorzystać z ,,Modernizacji gospodarstw rolnych” w obecnej sytuacji. Dlatego według samorządu rolniczego rolnicy powinni dodatkowo mieć możliwość skorzystania z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Rolnicy chcący rozwijać swoje przedsięwzięcia mają problem z dostępem do ich finansowania, nie mają oni możliwości innej szansy na dofinansowanie założenia działalności gospodarczej niż wspomniana premia, ponieważ nie mają oni statusu osoby bezrobotnej – argumentuje Podkarpacka Izba Rolnicza.

Co więc na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Czy premia na działalność pozarolniczą trafi niebawem do większej grupy rolników?

Pieniądze z Unii na wyrównanie szans w rolnictwie? Przeczytaj więcej!

Premia i Restrukturyzacja małych gospodarstw – inne cele

MRiRW podkreśla, że pomoc w ramach ,,Restrukturyzacji małych gospodarstw” wpisuje się w cel szczegółowy 2a. Chodzi o -„Poprawę wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwianie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw. Szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowania na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej”.

Natomiast premia na działalność pozarolniczą 2021 realizuje cel szczegółowy 6a. Chodzi o ,,Ułatwianie różnicowania działalności, zakładania i rozwoju małych przedsiębiorstw a także tworzenia miejsc pracy”. Przy czym, jest to pomoc skierowana do osób utrzymujących się z gospodarstwa, które zakładają własną działalność gospodarczą.

MRiRW informuje, że istnieje możliwość skorzystania tylko z jednej premii:

Rolnik może uzyskać tylko jedną z tych premii w okresie realizacji PROW 2014-2020 – albo na restrukturyzację małego gospodarstwa albo na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. W ten sposób ze środków publicznych wspiera się jedną, wybraną przez rolnika, aktywność zawodową. Umożliwia to objęcie pomocą większej liczby beneficjentów.

Na koniec ponadto dodaje: – Na obecnym etapie realizacji Programu nie przewiduje się zmiany w tym zakresie.

Czytaj również: Premie na działalność pozarolniczą 2021 dla większej grupy chętnych

Źródło: Podkarpacka Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Bedok robiacy wesele w osp zxzz pisze:

    Dają dają ale żeby się załapać i wytrzymać to już inna bajka. Po za tym powinno być też tak, że np można kupić maszyny do produkcji do 2lat, a nie tylko nowe.