Ploniarka zbożówka pojawiła się już na plantacjach kukurydzy

Download PDF

Ploniarka zbożówka pojawiła się już na plantacjach kukurydzy. Jak bardzo jest groźny ten szkodnik i czy należy go zwalczać?

PIORIN sygnalizuje obecność ploniarki zbożówki, która ze szczególnym natężeniem pojawia się w Polsce południowo-zachodniej. Aktywna sygnalizacja obowiązuje m.in. w większości powiatów województwa opolskiego oraz dolnośląskiego. Naloty w większości zagrożonych rejonów szkodnika dopiero się rozpoczęły, toteż możemy spodziewać się następnych alarmów ze strony PIORIN o pojawieniu się ploniarki na kolejnych terenach.

Kiedy się pojawia i czym grozi obecność ploniarki?

Ploniarka zbożówka nalatuje na plantacje kukurydzy w kwietniu oraz maju. Wcześniej zimuje w roślinach zbóż ozimych, trawach oraz samosiewach. W każdym roku ploniarka jest w stanie dać 3 pokolenia – najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest pierwsze pokolenie.

Pamiętajmy, że wysokie temperatury oraz optymalna wilgoć będą naszym sojusznikiem w walce z ploniarką zbożówką.

Charakterystyczny jest dość dynamiczny rozwój ploniarki. Jaja szkodnik ten składa na siewkach kukurydzy w fazie pierwszego i drugiego liścia – praktycznie od razu, od fazy drugiego liścia, larwy stanowią zagrożenie dla młodej kukurydzy. Ploniarki po wylęgu wgryzają się w rośliny kukurydzy w której drążą kanały i tunele. Uszkodzeniu mogą wówczas ulec zarówno liście, jak i stożek wzrostu. Jedną z oznak obecności ploniarki na roślinach kukurydzy są dziurki na liściach.

Ploniarka zbożówka: czym ją zwalczać?

Jedynym zarejestrowanym do walki z ploniarką zbożówką preparatem w Polsce jest Proteus 110 OD. Jest to środek ochrony roślin oparty o tiachlopryd i deltametrynę. Oprysk powinien zostać wykonany z chwilą zrównania się długości trzeciego liścia kukurydzy z drugim liściem. Dawka dedykowana do zwalczania ploniarki wynosi 0,5 l/ha. Próg ekonomicznej szkodliwości to znalezienie przynajmniej 5 jaj na 10 roślinach, jednak w regionach corocznego silnego występowania tego szkodnika analiza liczebności jaj nie jest konieczna. Pamiętajmy, że wysokie temperatury oraz optymalna wilgoć będą naszym sojusznikiem w walce z ploniarką zbożówką. Kukurydza w takich warunkach znacznie szybciej rośnie – jako roślina ciepłolubna – a co za tym idzie uszkodzenia są w dynamicznym tempie regenerowane. Najważniejsze, aby nie doszło do ochłodzenia czy uszkodzenia rośliny przez np. herbicyd – wówczas rozwój jest wolny, a w skrajnych przypadkach nawet zahamowany.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o