Pomoc dla sektora wołowiny – co proponuje resort rolnictwa?

Minister rolnictwa Grzegorz Puda uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez sieć współpracy BovINE. W czasie tego wydarzenia dyskutowano o znakowaniu mięsa wołowego, a także o dobrostanie zwierząt. Szef resortu rolnictwa zapowiedział również pomoc dla sektora wołowiny w ramach przyszłej perspektywy finansowej.
Wspomniana konferencja odbyła się pod hasłem „Zrównoważona hodowla wołowiny: polityka i praktyka w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu”. Krajowym koordynatorem międzynarodowej konferencji sieci współpracy BovINE jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. BovINE Innovation Network Europe jest to natomiast nadzwyczajna sieć integrująca 255 000 gospodarstw rolnych w ramach sektora wołowiny w UE.
Spis treści
Pomoc dla sektora wołowiny w ramach Planu strategicznego
Minister Puda podczas konferencji zapewniał, że w dalszym ciągu będzie możliwe przyznawanie wsparcia związanego z produkcją. Tym samym, pomoc trafi do sektora wołowiny, cielęciny, a także mleka i przetworów mlecznych. Minister zaznaczył, że przygotowując krajowy Plan strategiczny analizowane są różne warianty zastosowania wsparcia do bydła i krów w kolejnych latach – czytamy na stronie MRiRW. Działania, które mają zostać podjęte wynikają również z Krajowej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. W odniesieniu do sektora wołowiny dotyczą m.in. umów kontraktacyjnych, o czym wspomniał minister rolnictwa:
,,Działania te, również w sektorze wołowiny, obejmują m.in. podpisywanie umów kontraktacyjnych czy kilka rodzajów wsparcia dla rolników i sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych.”
Wsparcie dla grup producentów rolnych i dobrostan zwierząt
Pomoc dla sektora wołowiny to nie jedyne wsparcie, które zapowiedział minister Puda. Oprócz tego – planowana jest także pomoc finansowa na tworzenie i funkcjonowanie grup producentów rolnych i organizacji producentów – podaje resort rolnictwa. Ponadto, w ramach przyszłej perspektywy finansowej MRiRW planuje kontynuować udzielanie wsparcia do krów w ramach działania ,,Dobrostan zwierząt”. Dodatkowo przewiduje się rozszerzenie zakresu pomocy o bydło opasowe.
Znakowanie żywności w ramach ogólnoeuropejskiego systemu
W czasie konferencji rozmawiano także o etykietowaniu produktów w zależności od poziomu dobrostanu zwierząt. Minister rolnictwa przedstawiając polskie stanowisko w tej sprawie powiedział:
,,Polska jest zainteresowana wprowadzeniem ogólnoeuropejskiego znakowania żywności pochodzenia zwierzęcego etykietami wskazującymi dobrostan zwierząt. Takie oznaczenie powinno być czytelne i jednoznaczne dla konsumentów oraz powinno wskazywać jasne kryteria dla producentów. Etykieta powinna w odpowiedni sposób wynagradzać wysiłki producentów związane z podnoszeniem dobrostanu i rekompensować ponoszone wyższe koszty.”
O znakowaniu mięsa flagą kraju pochodzenia pisaliśmy na stronach agrofakt.pl już wcześniej.
Źródło: MRiRW
