Populacja wilków w Polsce – KRIR apeluje o ich redukcję

Populacja wilków w Polsce wzrasta w coraz szybszym tempie. Takie głosy można usłyszeć z różnych rejonów Polski. Wilki pojawiają się w pobliżu zabudowań wiejskich powodując również szkody w gospodarstwach lub na pastwiskach. Samorząd rolniczy alarmuje więc i zwraca się do MKiŚ o podjęcie działań w tej sprawie. 

O podjęcie działań w sprawie populacji wilków apelowała już wcześniej Wielkopolska Izba Rolnicza. To właśnie na tym terenie lokalne władze ostrzegały mieszkańców przed możliwym spotkaniem wilków w okolicy. Teraz głos w sprawie zabrała KRIR, która otrzymała informacje o dużej liczbie bytujących wilków w różnych rejonach Polski.

Populacja wilków w Polsce – ataki na zwierzęta pastwiskowe i psy w gospodarstwach

Wilki można coraz częściej spotkać w pobliżu zabudowań na terenach wiejskich. Występują również w lesie, gdzie przepędzają zwierzynę płową na pola uprawne. Samorząd rolniczy podkreśla, że stosowane zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami GDOŚ nie zapobiegają zagryzaniu zwierząt na pastwiskach czy wybiegach. KRIR podaje, że coraz częściej ofiarami ataków są również psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych.

Populacja wilków w Polsce staje się groźna i większa przez rozrastające się watahy. Wpływ na to ma również brak naturalnego wroga, dzięki czemu wilki mogą rozmnażać się bez większych przeszkód. Stwarza to jednak coraz większe zagrożenie i duże straty zwłaszcza dla gospodarstw utrzymujących bydło, czy owce.

Ekspansywny i niekontrolowany wzrost populacji trzeba zredukować

Populacja wilków w Polsce stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi, ze względu na ich ekspansywność i duży przyrost populacji. Z uwagi na te wszystkie wymienione kwestie samorząd rolniczy skierował wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie działań, których celem jest redukcja nadmiernej liczebności wilków w taki sposób, aby nie spowodować znaczących strat dla gospodarki leśnej i rolnej i żeby wilki nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Czytaj również: Wilki w Wielkopolsce 2021 – rolnicy apelują o podjęcie działań

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 32

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Mariusz Kaczmarek pisze:

    Człowiek zabiera zwierzętom coraz większe przestrzenie niezbędne do ich przeżycia i zdobycia pożywienia . Pomimo ogromnej przewagi intelektualnej nad innymi gatunkami jedyne co potrafi wymyślić to redukcja gatunku , który ośmielił się wchodzić mu w paradę. Psychopatyczni ludzie uzbrojeni w strzelby z celownikami optycznymi już zacierają łapy. Czy rzeczywiście „biednych’ rolników od katastrofy uratuje jedynie redukcja bardzo przetrzebionego przez człowieka gatunku? Może pora pomyśleć inaczej . Jak na dwudziesty pierwszy wiek przystało . Po ludzku i ze zrozumieniem prawa do życia na tej ziemi każdej czującej istoty. Mamy takie możliwości a wciąż załatwiamy sprawę jak jaskiniowiec.

  2. Avatar Mateusz pisze:

    Na likwidacji wilków najbardziej zależy opasłym myśliwym. Bandzie tej zależy na jak największej populacji saren, dzików, jeleni, żeby mieć darmowe mięso. Wiadomo, że wilki polują na tę zwierzyną. W moim rejonie wszyscy rolnicy przeciwni są zabijaniu wilków, gdyż redukują one dzikich zwierząt, które niszczą im uprawy.