Populacja wilków w Polsce – KRIR apeluje o ich redukcję

Download PDF

Populacja wilków w Polsce wzrasta w coraz szybszym tempie. Takie głosy można usłyszeć z różnych rejonów Polski. Wilki pojawiają się w pobliżu zabudowań wiejskich powodując również szkody w gospodarstwach lub na pastwiskach. Samorząd rolniczy alarmuje więc i zwraca się do MKiŚ o podjęcie działań w tej sprawie. 

O podjęcie działań w sprawie populacji wilków apelowała już wcześniej Wielkopolska Izba Rolnicza. To właśnie na tym terenie lokalne władze ostrzegały mieszkańców przed możliwym spotkaniem wilków w okolicy. Teraz głos w sprawie zabrała KRIR, która otrzymała informacje o dużej liczbie bytujących wilków w różnych rejonach Polski.

Populacja wilków w Polsce – ataki na zwierzęta pastwiskowe i psy w gospodarstwach

Wilki można coraz częściej spotkać w pobliżu zabudowań na terenach wiejskich. Występują również w lesie, gdzie przepędzają zwierzynę płową na pola uprawne. Samorząd rolniczy podkreśla, że stosowane zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami GDOŚ nie zapobiegają zagryzaniu zwierząt na pastwiskach czy wybiegach. KRIR podaje, że coraz częściej ofiarami ataków są również psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych.

Populacja wilków w Polsce staje się groźna i większa przez rozrastające się watahy. Wpływ na to ma również brak naturalnego wroga, dzięki czemu wilki mogą rozmnażać się bez większych przeszkód. Stwarza to jednak coraz większe zagrożenie i duże straty zwłaszcza dla gospodarstw utrzymujących bydło, czy owce.

Ekspansywny i niekontrolowany wzrost populacji trzeba zredukować

Populacja wilków w Polsce stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi, ze względu na ich ekspansywność i duży przyrost populacji. Z uwagi na te wszystkie wymienione kwestie samorząd rolniczy skierował wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie działań, których celem jest redukcja nadmiernej liczebności wilków w taki sposób, aby nie spowodować znaczących strat dla gospodarki leśnej i rolnej i żeby wilki nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Czytaj również: Wilki w Wielkopolsce 2021 – rolnicy apelują o podjęcie działań

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 32

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
MateuszMariusz Kaczmarek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz Kaczmarek
Gość
Mariusz Kaczmarek

Człowiek zabiera zwierzętom coraz większe przestrzenie niezbędne do ich przeżycia i zdobycia pożywienia . Pomimo ogromnej przewagi intelektualnej nad innymi gatunkami jedyne co potrafi wymyślić to redukcja gatunku , który ośmielił się wchodzić mu w paradę. Psychopatyczni ludzie uzbrojeni w strzelby z celownikami optycznymi już zacierają łapy. Czy rzeczywiście „biednych’ rolników od katastrofy uratuje jedynie redukcja bardzo przetrzebionego przez człowieka gatunku? Może pora pomyśleć inaczej . Jak na dwudziesty pierwszy wiek przystało . Po ludzku i ze zrozumieniem prawa do życia na tej ziemi każdej czującej istoty. Mamy takie możliwości a wciąż załatwiamy sprawę jak jaskiniowiec.

Mateusz
Gość
Mateusz

Na likwidacji wilków najbardziej zależy opasłym myśliwym. Bandzie tej zależy na jak największej populacji saren, dzików, jeleni, żeby mieć darmowe mięso. Wiadomo, że wilki polują na tę zwierzyną. W moim rejonie wszyscy rolnicy przeciwni są zabijaniu wilków, gdyż redukują one dzikich zwierząt, które niszczą im uprawy.