Nowoczesne gospodarstwo rolne nie może efektywnie funkcjonować bez środków potrzebnych na modernizację, zakup nowych lub używanych maszyn i urządzeń rolniczych. Jednym z rozwiązań może być pożyczka rolnicza!
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007–2013 przyniósł wyraźne zmiany w mechanizacji polskich gospodarstw. Tylko w tym czasie rolnicy kupili niespełna 100 tys. nowych ciągników rolniczych, a Polska weszła do europejskiej czołówki pod względem liczby sprzedaży. Różnice jednak pozostały, bo w tym samym czasie Niemcy osiągnęły wynik 214 678 nowych ciągników (zajmując pierwsze miejsce), Francja – 200 429, a Polska – 99 674 sztuk.
W przypadku Pożyczki Rolniczej zabezpieczeniem jest finansowany przedmiot.
Jacek Zwierski, dyrektor sprzedaży SME Wschód w BZ WBK Leasing
– Najczęściej kupowano ciągniki w przedziale mocy 76–99KM. W rekordowym roku 2012 zarejestrowano 19 315 nowych ciągników. To dla Polski ogromny wynik. Ta wzrostowa tendencja jednak wyhamowała w ostatnich 2 latach, głównie za sprawą wyczerpania środków i zmian w ramach nowego PROW [red. 2014–2020] – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob, która na bieżąco analizuje sytuację na rynku ciągników rolniczych w Polsce i Europie Centralnej.
Z danych AgriTrac, dostarczonych przez Martin & Jacob, wynika, że spadek sprzedaży jest znaczy, rok 2015 to o ponad 7 tys. sztuk mniej od rekordu z roku 2012. Z prognozy wynika, że sezon 2016 zamknie się wynikiem sprzedaży niewielu ponad 8 tys. nowych ciągników. Ta sytuacja stwarza jednocześnie spore szanse dla instytucji finansujących biznes rolny, które mogą skutecznie wypełnić ograniczony dostęp do funduszy unijnych.
Liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce w latach 2007-2016, według danych AgriTrac.
Zwiększająca się konkurencja na rynku krajowym, a także unijnym, pobudza gospodarstwa rolne do rozwoju, przy jednoczesnym racjonalnym podejściu do decyzji o zakupie. Brak środków nie stanowi aż takiej bariery zwiększania produkcji i unowocześniania gospodarstwa.
Firmy takie jak BZ WBK Leasing pomagają sfinansować rolnikom inwestycje w gospodarstwie. Przykładem takiego rozwiązania jest Pożyczka Rolnicza, która daje możliwość sfinansowania zakupu nawet z „zerowym” wkładem własnym.
Jacek Zwierski, dyrektor sprzedaży SME Wschód w BZ WBK Leasing.
– W przypadku Pożyczki Rolniczej zabezpieczeniem jest finansowany przedmiot – mówi Jacek Zwierski, dyrektor sprzedaży SME Wschód w BZ WBK Leasing. Dodaje, że Spółka dostosowuje także wysokość spłacanych rat do możliwości gospodarstwa. Mogą być one spłacane: miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub sezonowo. Możliwość ustalenia wysokości rat pozwala dopasować je do cyklu produkcyjnego danego gospodarstwa, tj. do zbiorów, skupu żywca.
Pożyczka Rolnicza daje możliwość sfinansowania zakupu maszyn i urządzeń nawet na okres do 120 miesięcy, przy udziale własnym zaczynającym się już od 0%. Wartość prowizji zaczyna się od 0 zł, dodatkowo można skorzystać z proponowanych przez BZ WBK Leasing produktów ubezpieczeniowych.
Pożyczka Rolnicza daje również możliwość sfinansowania gruntów rolnych na okres do 30 lat.
– Możemy finansować samochody zarówno nowe, jak i używane, przy czym używane nie starsze niż 6-letnie. Maksymalny okres finansowania to również 6 lat, należy jednak pamiętać, że okres finansowania oraz wiek przedmiotu nie może przekroczyć łącznie 9 lat – mówi Michał Kamiński, manager rynku rolnego w BZ WBK Leasing.
Pożyczka Rolnicza daje również możliwość sfinansowania gruntów rolnych na okres do 30 lat.
Wracając do tego, co dla rolnika jednak pozostaje najważniejsze w rozwoju biznesu, warto wspomnieć, że obok Pożyczki Rolniczej BZ WBK Leasing oferuje również leasing.
– W przypadku leasingu zabezpieczeniem transakcji jest przedmiot i to spółka leasingowa jest jego właścicielem do momentu spłaty zobowiązania i jego wykupienia przez rolnika. W tym czasie przedsiębiorca rolny go użytkuje – tłumaczy Jacek Zwierski, dyrektor sprzedaży SME Wschód w BZ WBK Leasing.
Dodaj komentarz