Generalna zasada kodeksu cywilnego pozwala negocjować, czyli zmieniać na korzystniejsze dla leasingobiorcy, zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Umowa powinna być również zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Co jeszcze istotnego rolnik powinien wiedzieć o umowie leasingowej?
Jakie dokumenty?
Do zawarcia umowy leasingowej wymagane są takie dokumenty jak:
- dowód osobisty,
- zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości posiadanej ziemi lub dokument stwierdzający posiadanie bądź dzierżawienie nieruchomości,
- zaświadczenie o dotacjach w roku bieżącym (decyzja o przyznaniu dopłat),
- kopia obowiązkowego ubezpieczenia OC gospodarstwa,
- zaświadczenie o tym, od kiedy jest płatnikiem podatku rolnego lub zaświadczenie z KRUS zawierające informację o dacie rozpoczęcia działalności rolnej.
Najczęściej w praktyce wymagane dokumenty, które są niezbędne, by uzyskać np. pożyczkę leasingową to:
- dwie ostatnie składki opłaty KRUS,
- nakaz płatniczy (wymiar składki),
- pokwitowanie opłaconego podatku,
- oraz faktura proforma sprzętu, który ma być przeznaczony do leasingu.
OWUL
Ogólne Warunki Umowy Leasingu, czyli w skrócie dokument OWUL, wraz z umową leasingową jest przygotowywany przez firmę leasingową. Na przeczytanie OWUL należy przeznaczyć sporo czasu, ale warto. Zawiera on wytyczne wiążące każdego leasingobiorcę i pozostałe strony. Są to m.in.
- postanowienia ogólne,
- forma umowy,
- zmiana treści OWUL,
- przedmiot leasingu,
- czas trwania umowy,
- dostarczenie i odbiór przedmiotu leasingu,
- wynagrodzenie finansującego i warunki płatności,
- obowiązki rolnika jako korzystającego,
- odszkodowanie w przypadku wypowiedzenia umowy leasingu.
Należy pamiętać, że to leasingodawca, którego własnością jest użyczony sprzęt, dba o to, by w umowie szczegółowo określić warunki rękojmi, gwarancji, konserwacji i napraw.
Na co trzeba zwrócić uwagę w umowie?
Kiedy WIBOR jest wysoki, opłaca się wybrać oprocentowanie zmienne, gdy niski – stałe.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na raty leasingowe. Jeżeli są przedstawiane w złotówkach, to ustalane są w oparciu o wskaźniki WIBOR 1M i WIBOR 3M. Wartość WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate, czyli referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym) powinna być zamieszczona w ofercie.
Warty uwagi jest również fakt, że każda firma leasingowe stosuje zmienne oprocentowanie, nie każda – stałe.
Jeżeli w umowie leasingowej lub OWUL leasingodawca zastrzega sobie prawo korygowania opłat, niech to będzie ruch w górę lub w dół. Kiedy WIBOR jest wysoki, opłaca się wybrać oprocentowanie zmienne, gdy niski – stałe.
Istotne jest także zapoznanie się z zapisem postępowania w przypadku trwałego uszkodzenia maszyny. Musi on być czytelny. Dotyczy to ustalenia praw i obowiązków wszystkich stron umowy.
W OWUL powinien być zawarty opis, jak będzie rozliczona umowa w razie jej wcześniejszego zakończenia. Pozostałe do końca opłaty powinny być pomniejszone o określone oprocentowanie.
Wynagrodzenie leasingodawcy
Opłaty leasingowe powinny być jak najkorzystniejsze dla leasingobiorcy. Dotyczy to przede wszystkim podstawowych opłat: wstępnej, rat, okresu trwania umowy i ceny wykupu sprzętu. Do umowy dołączany jest harmonogram. Występuje też możliwość zmiany wysokości opłat w ściśle określonych okolicznościach.
Obowiązki leasingobiorcy
Umowa leasingowa jest skomplikowana i to bardziej niż kredytowa, ponieważ są aż 3 strony: firma leasingowa, rolnik i dostawca. Każdy z nich ma swoje obowiązki i prawa.
O czym musi więc wiedzieć i pamiętać korzystający (czyli rolnik)?
O tym, że przedmiot leasingu ma swoje właściwości i przeznaczenie. Bez zgody leasingodawcy (co grozi zerwaniem umowy ze skutkiem natychmiastowym) nie może robić przeróbek, nie może wypożyczać osobie trzeciej.
Jego obowiązkiem jest płacenie rat w terminie. Termin dodatkowy jest wyznaczony po niespłaceniu jednej raty, z zastrzeżeniem, że w wypadku niezrealizowania terminu dojdzie do zerwaniem umowy ze skutkiem natychmiastowym. Wchodzi tu w rachubę zajęcie maszyny przez leasingodawcę.
To leasingodawca dba o to, by w umowie szczegółowo określić warunki rękojmi, gwarancji, konserwacji i napraw.
W sprawie naprawy sprzętu trzeba dokładnie określić, kto może tego dokonać. Gdy nastąpiła utrata sprzętu, należy bezzwłocznie o tym poinformować leasingodawcę. Trzeba również zadbać o ubezpieczenie. W tym przypadku, jeżeli w umowie nie zapisano inaczej, korzystający mimo utraty sprzętu jest zobowiązany do płacenia ubezpieczenia.
Trzeba również pamiętać, że możliwe jest odstąpienie od umowy na żądanie korzystającego z powodu wad sprzętu. Leasingodawca może jednak żądać zapłacenia wszystkich pozostałych rat, które są pomniejszane o korzyści, które osiągnął wskutek zapłacenia rat przed terminem.
Po zakończeniu umowy to korzystający zapewnia dobry stan sprzętu. Jeżeli doprowadzenie do stanu normalnego użytkowania, zgodnego z jego przeznaczeniem, wymaga poniesienia nakładów finansowych, jest to jego koszt.
Dodaj komentarz