Praca rolnika jest najbardziej czasochłonna? [AKTUALNOŚCI]
![Praca rolnika jest najbardziej czasochłonna? [AKTUALNOŚCI]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/07/praca-rolnika-obora-chów-bydla.jpg.webp)
Analiza GUS przynosi interesujące informacje. Wykazano bowiem, że jesteśmy największymi „pracusiami” ze wszystkich grup zawodowych. Jak długo oficjalnie trwa praca rolnika?
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, zatytułowany „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2019 roku”. Sprawdziliśmy jego szczegóły, skupiając się na naszej branży. Choć doskonale wiemy, że praca gospodarza zwykle trwa od świtu do zmierzchu, warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z zatrudnianymi przez niego osobami.
Wymagająca praca rolnika
Okazało się, że przedstawiciel sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa przepracował w I kwartale br. średnio 455 godzin. To o 20 godzin więcej niż przeciętny zatrudniony w Polsce. „Konkurować” z rolnikami mogą osoby związane z przetwórstwem przemysłowym, zakwaterowaniem i gastronomią. Przepracowali oni średnio po 453 godziny. Na drugim końcu zestawienia znaleźli się zatrudnieni w branży edukacyjnej, z wynikiem 342 godzin.
Warto dodać, że osoby pracujące w rolnictwie narażone są na wyjątkowo liczne choroby zawodowe. Wśród nich wymienić można m.in. schorzenia narządów ruchu i układu nerwowego, wynikające z długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji. Hałas maszyn oraz promienie słońca mogą wywołać również problemy ze słuchem i wzrokiem.
Niestety, nie zawsze przekłada się to na wysokość zarobków. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w branży rolniczej, leśniczej, łowieckiej i rybackiej wyniosło 5084,11 zł brutto. Dla porównania, średnia krajowa to 4950,94 zł brutto (stan na 31 marca).
Źródło: PulsHR/GUS
