Profil na PUE ZUS — obowiązek posiadania od 1.01.2023

Profil na PUE ZUS będzie obligatoryjny dla każdego płatnika składek. Obowiązek ten wejdzie w życie już 1 stycznia 2023. Dlatego ci płatnicy ZUS, którzy jeszcze go nie założyli, muszą to zrobić do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.
Profil na PUE ZUS ma już ponad 10,6 mln użytkowników, z czego ponad 89% osób prowadzących własną działalność. Także ponad 87% firm, które rozliczają składki od 1 do 5 osób ma taki profil jako płatnik.
Co prawda profesjonalnych sadowników ta informacja nie dotyczy, ale współmałżonków trudniących się innymi zawodami niż rolniczy, czy dzieci — może interesować.
Spis treści
Co daje profil na PUE ZUS?
Profil na PUE ZUS umożliwia załatwianie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Można to robić w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki takiemu profilowi składamy wnioski do ZUS i korzystamy z aplikacji ePłatnik, która umożliwia obsługę dokumentów ubezpieczeniowych.
Przedsiębiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji takich jak banki czy urzędy. Ponadto ułatwiona jest kontrola stanu rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Dużą wygodę dla przedsiębiorców i ich pracowników daje też dostęp do zwolnień lekarskich pracowników.
Kto może założyć profil na PUE ZUS?
Profil na PUE ZUS można założyć tylko osobie fizycznej. W związku z tym płatnik składek, którym jest osoba fizyczna może zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoba fizyczna, automatycznie zostaną przypisani do konta PUE ZUS jako płatnicy. Jednakże warunkiem jest, by dane w zakładanym profilu były takie same jak te podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
Z kolei w przypadku osób prawnych lub jednostek niemających osobowości prawnej wszelkie działania muszą prowadzić ich ustawowi, lub statutowi przedstawiciele. Ponadto mogą one udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, którą może być pracownik lub pracownik biura rachunkowego.
Jak założyć profil na PUE ZUS
Konto zakłada się na stronie ZUS, na której należy kliknąć ikonkę [Zarejestruj w ZUS]. Następnie należy wybrać jedną z dostępnych opcji:
- [Dla Ciebie],
- [Dla przedsiębiorców],
- [Dla firm].
W zależności od dokonanego wyboru wejdzie się w odpowiedni formularz rejestracyjny, który może nieznacznie różnić się w zależności od opcji.
W przypadku rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi należy podać również NIP.
Kolejnym krokiem jest wybór sposobu rejestracji. Można to zrobić samodzielnie poprzez formularz rejestracji lub za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Inne sposoby to skorzystanie z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód) lub za pomocą bankowości elektronicznej banku. Jednakże jest to możliwe tylko w przypadku tych, które świadczą taką usługę wspólnie z ZUS.
Profil na PUE ZUS można założyć, korzystając z elektronicznych form rejestracji, ponieważ część danych w formularzu wypełnia się automatycznie. Ponadto metody te stanowią potwierdzenie tożsamości, dzięki czemu nie ma konieczności wizyty w ZUS.
W przypadku formularza rejestracji, po wybraniu przycisku [DO REJESTRACJI], należy samodzielnie wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. Ponadto w ciągu 7 dni od rejestracji trzeba potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości — dowód osobisty lub paszport.
Źródło: ZUS
