Przygotowanie nasion do siewu – sezon nasienny za pasem

Produkcja kwalifikowanego materiału siewnego to złożony proces. Przygotowanie do sezonu nasiennego rozpoczyna się jeszcze przed żniwami. Jak wygląda przygotowanie nasion do siewu przez producenta? Posłuchajcie odpowiedzi eksperta.

Przygotowanie nasion do siewu to praca, przy której nie ma mowy o niedociągnięciach. Producent materiału siewnego musi ściśle trzymać się pewnych zasad. Z tego powodu dr inż. Piotr Hulanicki osobiście dba, aby każde zadanie było wykonane z należytą starannością.

Kiedy zaczyna się przygotowanie nasion do siewu?

Przygotowanie do sezonu nasiennego w firmie Golden Seeds rozpoczyna się już od wyboru odmiany do rozmnożenia. Oznacza to, że proces ma swój początek jeszcze w trakcie poprzednich żniw. Przygotowania podzielone są na kilka etapów. W skrócie można je przedstawić następująco:

  1. planowanie,
  2. produkcja polowa,
  3. przerób nasion.

Drugi etap czyli, produkcja polowa trwa cały okres wegetacji. Rozpoczyna się od zasiewu. Następnie jest czas na doglądanie odmian, obserwację, jak i również selekcję negatywną.

Organizacja

Przygotowanie nasion do siewu

Przygotowanie nasion do siewu to również modernizacja linii technologicznych

fot. Daniel Biernat

Już od połowy czerwca należy zacząć przygotowania. Silosy czeka wtedy czyszczenie, a magazyny dezynfekcja. Ponadto dochodzi do modernizacji linii czyszczących i linii zaprawiania. Wprowadza się także automatyzację procesów. Następnie przychodzi pora na negocjowanie warunków i umowy z firmami kurierskimi i transportowymi. Należy także wybrać i zamówić zaprawę nasienną, opakowania, folię, palety, etykiety oraz wszystkie inne niezbędne rzeczy. Jeśli jest to potrzebne, firma Golden Seeds wprowadza zmiany, które uproszczą i przyśpieszą procesy takie jak:

  • obsługa i realizacja zamówień,
  • opracowanie schematów związanych z organizacją produkcji,
  • logistyka wewnętrzna,
  • ustalanie planu magazynowania odmian.

Jeszcze przed żniwami

Przygotowanie nasion do siewu rozpoczynają się wcześnie. – Zanim rozpoczniemy żniwa mamy wszystko przemyślane i ustalone, łącznie z planem zasiewów na kolejny sezon. Inaczej nie bylibyśmy w stanie dostarczyć nasion na czas i założyć nowych plantacji – tłumaczy ekspert, Piotr Hulanicki. – Dalej to już postępuje się według planu. Oczywiście z drobnymi odchyłami. Dla nas przerób nasion rozpoczyna się już od samego zbioru zbóż. Przykładamy wielką wagę do czystości odmianowej oraz gatunkowej podczas zbioru, transportu i magazynowania – podkreśla rozmówca.

Zapewnienie czystości gatunku

Kolejny etap to czyszczenie dokładne, które rozpoczyna się zaraz po rozpoczęciu żniw.

Urządzenia techniczne pozwalają na przygotowanie nasion do siewu o wysokiej czystości w granicach 99%.

Zboże pod materiał siewny

Planowanie nowego sezonu nasiennego rozpoczyna się jeszcze przed żniwami

fot. Daniel Biernat

Golden Seeds do dyspozycji ma dwie oddzielne linie technologiczne, dzięki którym można rozgraniczyć czyszczenie pszenicy i pszenżyta. W efekcie producent uzyskuje bardzo wysoki poziom czystości. W kolejnym kroku tworzone są partie nasion, które trafiają do oceny laboratoryjnej. Ten etap trwa najdłużej, bowiem około 10 dni. Dopiero po wynikach z laboratorium i uzyskaniu świadectwa oceny, nasiona trafiają do zaprawiania, a następnie pakowania. – Logistycznie jesteśmy dobrze przygotowani. Jednak przy późnych żniwach wszystko się przeciąga. Szczególnie w tym roku warto jest zamówić nasiona wcześniej z uwagi na niepewną sytuację z rozwojem COVID-19 – kończy pan Piotr, producent materiału siewnego.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *