Pszenica: przygotuj się do zabiegu T2
fot. AgroFoto

Pszenica ozima jest w pełni fazy strzelania w źdźbło, a to oznacza, że najwyższa pora przygotować się do zabiegu T2 i ochrony liści: flagowego i podflagowego. W 9 odcinku „Poradnika aF”  prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pokazuje, jak diagnozować pierwsze objawy chorób grzybowych, i wyjaśnia, jak skutecznie z nimi walczyć.

prof. dr hab. Marcin Kozak: Witam Państwa serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Tradycyjnie znajdujemy się na polach produkcyjno-doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda nasza pszenica ozima, w jakiej jest fazie rozwojowej.

Szanowni Państwo, można dostrzec, że nasza pszenica znajduje się w pełni fazy strzelania w źdźbło. W skali BBCH jest to w granicach 35–36 i zbliżamy się do newralgicznego punktu, zabiegu T2, gdzie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ochronę liścia flagowego i podflagowego, z tego względu, żeby te elementy rośliny oraz cała roślina jak najlepiej wpływały na wykształcanie ziarniaków w kłosach i ich potem dalszy rozwój i dojrzewanie. Stąd też bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na pojawiające się choroby grzybowe. Biorąc pod uwagę zagrożenia, z jakimi mamy obecnie do czynienia, warto pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na takie patogeny jak septorioza paskowana liści, septorioza plew, rdza żółta, rdza brunatna.

Mam już informacje najświeższe z Polski, że w niektórych rejonach na roślinach pszenicy zaobserwowano pierwsze objawy rdzy. Stąd też w naszym rozwiązaniu tutaj chcielibyśmy pójść bardzo szeroko, gdyż na rynku jest wiele preparatów, wiele mieszanin różnych substancji czynnych, inaczej mówiąc, aktywnych, które zabezpieczają rośliny przed głównymi chorobami w różnym zakresie.

Na naszych polach doświadczalnych w tym roku chcielibyśmy bardzo kompleksowo zastosować substancje czynne z 4 grup chemicznych. Po pierwsze, z ortofenyloamidów chcielibyśmy zaproponować substancję czynną izopirazam, z grupy triazoli, to, co jest bardzo dobrze znane, epoksykonazol, z grupy strobiluryn, azoksystrobinę i z grupy ftalanów – chlorotanolin. Chlorotanolin jest ważną substancją czynną, która działa powierzchniowo, kontaktowo, zapobiegając rozwojowi zarodników grzyba, a jednocześnie wraz z pozostałymi substancjami czynnymi, które działają w sposób systemiczny w całej roślinie.

Bardzo dobrze, myślę, ta kombinacja będzie nam zabezpieczać rośliny przed całym spektrum chorób grzybowych, które mogą na niej występować. Poza tym jest to również ważne w tym aspekcie, aby zapobiegać sytuacji, w której dochodzi do stopniowego uodparniania się roślin, a właściwie konkretnie grzybów tutaj występujących na stosowane preparaty fungicydowe i stąd tutaj takie połączenie wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem. Na koniec chciałbym jeszcze przypomnieć, że w tych sytuacjach, gdzie wymagana jest, patrząc na pole, korekta architektury łanu, warto posłużyć się preparatem, gdzie substancją czynną jest trinesapag etylu.

To tyle na dzisiaj. Serdecznie Państwu dziękuję i zapraszam na kolejny nasz program. Do zobaczenia na polach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu!

 

Poprzednie odcinki „Poradnika agroFakt” dotyczące zbóż znajdziecie tutaj:

  1. Pszenica ozima: co z nią zrobić?
  2. Sprawdź kondycję jęczmienia ozimego!
  3. Jęczmień ozimy strzela w źdźbło
  4. Sprawdź swój jęczmień
Nowa pszenica RGT TrefferZobacz Wysoki i stabilny plon na słabszych stanowiskach

Komentarze

  1. a co myślicie o mieszance Olympus+Menara?

  2. Witam, jak dawkować te substancje ?

    1. 0,8 l/ha Seguris i 1,2 l/ha Olympus – spakowane razem w jednym kartonie na 8 ha (6l Seguris i 10l Olympus)

  3. Marcin dobrze pisze. U mnie w tym roku kupiłem ten pak Seguris Opti na pszenice ozimą. Z tego co czytałem 1 pak powinien wystarczyć na prysk na 8ha.

Eksport pszenicy na niskim poziomie

Czy polskim eksporterom uda się nadrobić ten słaby wynik?

17 czerwca 2019

Jaki traktor jako pomocniczy?

Dowiedz się więcej!

4 lipca 2019

Nawożenie kukurydzy fosforem [INFOGRAFIKA]

Fofor to niezbędny makroelement w uprawie kukurydzy. Dowiedz się, jaki jest najlepszy sposób na dostarczenie go roślinom!

26 kwietnia 2019