Rekrutacja do szkół rolniczych: warto się kształcić!

Download PDF

Uczniowie ostatnich klas gimnazjów właśnie stoją przed ważną życiową decyzją. Już za kilka dni startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, także tych kształcących na kierunkach rolniczych i okołorolniczych.

Myślę, że przyciągamy młodzież szerokimi możliwościami, jakie dajemy im zarówno w trakcie nauki, jak i po jej zakończeniu.

Ryszard Kawczyński, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie

Na naukę w szkołach rolniczych najczęściej decydują się ci uczniowie, którzy pochodzą z rodzin rolniczych i w przyszłości planują pracować w gospodarstwach swoich rodziców. Choć przez wiele lat kształcenie rolnicze nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, w ostatnim czasie uczniowie chętnie wybierają ten rodzaj edukacji. Jednym z powodów jest zapewne fakt, że szkoły rolnicze mają coraz ciekawszą ofertę i oprócz zawodu rolnik oferują kształcenie na takich kierunkach jak technik architektury krajobrazu czy technik agrobiznesu.

– Choć inne szkoły mają problem z niżem demograficznym, my go nie odczuwamy – mówi Ryszard Kawczyński, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie. – Liczba młodych ludzi, którzy wybierają naszą placówkę, utrzymuje się od lat na podobnym poziomie. Myślę, że przyciągamy młodzież szerokimi możliwościami, jakie dajemy im zarówno w trakcie nauki, jak i po jej zakończeniu.

rekrutacja do szkół rolniczych

Największą grupą młodych decydujących się na edukację rolniczą, są mieszkańcy wsi, wychowani w gospodarstwach.

A możliwości jest sporo – uczniowie szkół rolniczych mogą wybrać kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej, po której mają pewny zawód w ręku, oraz w technikum, po którym można kontynuować kształcenie na kierunkach rolniczych na studiach. Osoby, które swoją przyszłość wiążą z rolnictwem, powinny rozważyć właśnie taki rodzaj edukacji. Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego wymaga dziś bowiem nie tylko zamiłowania do ziemi czy doświadczenia, ale przede wszystkim konkretnej, fachowej wiedzy.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna się 5 maja i potrwa do 22 czerwca.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu?
Baromon
Tak naprawdę aż tak wiele te technika nie wnoszą, ale lepsze wydaje się rolnicze.
zobacz więcej »
Finlan
Mi głównie zależy by naprawiać własny sprzęt w miarę możliwości i umiejętności. Trochę się po interesowałem co i jak z tymi kierunkami. Na technika rolnika na pewno się nie wybiera...
zobacz więcej »
gabrysiek
Nie głupio gadasz. Trudno mi się odnieść do poszczególnych kierunków o których mowa, aczkolwiek wydaję mi się że na rolniku bd miał więcej o typowym rolnictwie z lat 80. Sam mecha...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o