Renta z KRUS – co musimy o niej wiedzieć?

Renta z KRUS – co musimy o niej wiedzieć?

Jeśli kiedyś znajdziemy się w takiej sytuacji, ze zaczniemy zastanawiać się, czy przysługuje nam renta z KRUS, to warto znać tych kilka szczegółów

Podczas pracy często jesteśmy narażeni na wypadki. Niekiedy ich skutkiem jest niezdolność do pracy, która może pociągnąć za sobą problemy finansowe. Naturalnym krokiem jest renta z KRUS. Kto może ją otrzymać?

Renta z KRUS z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać tym rolnikom i domownikom, którzy są trwale lub czasowo niezdolni do podjęcia pracy. Ale to nie jest jedyny wymóg. Liczy się ta niezdolność całkowita, która powstała w czasie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z pewnymi zastrzeżeniami. Ubiegający się o rentę musi podlegać ubezpieczeniu przez co najmniej:

  • rok, jeśli całkowita niezdolność do pracy powstała w wieku do 20 lat,
  • 2 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 20-22 lata,
  • 3 lata, przy niezdolności powstałej w wieku 22 do 25 lat,
  • 4 lata, niezdolność powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
  • 5 lat – powyżej 30 lat.
Renta z KRUS

Renta z KRUS może nam przysługiwać w sytuacji, gdy ulegniemy poważnemu wypadkowi i nie będziemy zdolni do pracy.

Wypadek przy pracy rolniczej

Może być tak, że niezdolność do pracy wynika z wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. W takim przypadku wymagane okresy ubezpieczenia nie grają aż takiej roli. Wystarczy posiadać jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Musi on jednak obejmować dzień wypadku lub zachorowania.

Jak liczy się okresy ubezpieczenia?

Przyjmuje się, że miesiąc ma 30 dni kalendarzowych. Poszczególne okresy podlegania ubezpieczeniu sumuje się. Niepełne miesiące liczy się w dniach. Sumę wszystkich dni zamienia się na miesiące, a dopiero sumę miesięcy zamienia się na lata.

Trwała czy okresowa?

Całkowita niezdolność do pracy może być trwała lub okresowa.

Całkowita niezdolność do pracy może być trwała lub okresowa. Pierwszą uznaje się, jeśli ubezpieczony nie będzie już mógł wykonywać pracy w gospodarstwie rolnym. Natomiast okresowa niezdolność będzie wtedy, gdy są rokowania na możliwość pracy w gospodarstwie w przyszłości (np. po leczeniu).

Kto decyduje o naszej niezdolności?

Podobnie jak w przypadku renty z ZUS, najważniejsza jest decyzja lekarza rzeczoznawcy. To on może u nas stwierdzić niezdolność do pracy i określić jej zakres. Od takiej decyzji możemy się odwołać. Wtedy staniemy przed komisją lekarską.

Warto też na koniec dodać, że renta z KRUS nie zamyka nam drogi do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Bowiem osoba, której przyznano prawo do okresowej renty z KRUS z tytułu niezdolności do pracy, może podjąć działalność pozarolniczą.

Renta z KRUS

Czy pobierasz rentę z KRUS z tytułu niezdolności do pracy?

   
Pokaż wyniki

Nabór wniosków ARiMR w 2018 r.? – jakie będą?

Kiedy będą kolejne nabory wniosków o finansową pomoc dla rolników w 2018 r.? Na co można otrzymać wsparcie?

10 kwietnia 2018

Koszt zwalczania chwastów w jęczmieniu ozimym

Nikt nie lubi przepłacać, a każda promocja cieszy. Przekonaj się, jak zaoszczędzić na środkach ochrony roślin.

Dofinansowanie pszczelarstwa 2018 – dodatkowy dochód!

Pszczelarstwo ma kolejną szansę. Tylko do 30 kwietnia można składać projekty dotyczące "Wsparcia rynku produktów pszczelich"

12 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij