Co robić w wolnym czasie? Rolnicy podpowiadają!

Download PDF

Wiele osób zastanawia się, co robić w wolnym czasie. Jako rolnicy mamy go na tyle niewiele, że musimy dobrze przemyśleć, na co go spożytkować. Co sprawia nam najwięcej przyjemności?

Czas pracy rolnika nie jest normowany. W gospodarstwie zawsze jest coś do zrobienia – jeśli nie w polu, to w obejściu. Chłodniejsze miesiące pozwalają nam jednak wygospodarować więcej czasu na swoje pasje. Czy po wymagającej pracy wystarcza nam energii na aktywne spędzanie wolnego czasu?

„Praca to moje hobby”

Dla większości rolnictwo jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją. O rolnictwie, jako o hobby, wspomina niemal każdy z nas. Niektórzy uważają nawet, że to coś więcej. Użytkownik AgroFoto o nicku Funkmaster1993 pisze: „Moim zdaniem rolnictwo to nie hobby, w moim wypadku jest to powołanie”.

Warsztat w gospodarstwie

Majsterkowanie jest hobby wielu rolników.

Nierozerwalnie wiąże się z tym zainteresowanie nowinkami w motoryzacji i technice rolniczej. W wolnym czasie lubimy czytać o innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących produkcji. Wielu z nas wspomina także o zamiłowaniu do zabytkowych ciągników i historii motoryzacji.

„Po łokcie w smarze”

Swojego zainteresowania motoryzacją nie ograniczamy do obserwowania pojawiających się na rynku nowości. Niemal w każdym gospodarstwie znajdziemy dobrze wyposażony warsztat. Wielu z nas nie zastanawia się, co robić w wolnym czasie. Po prostu wieczory spędzamy na zaglądaniu pod maski naszych maszyn, rozkręcaniu urządzeń i majsterkowaniu. Nie brak wśród nas maniaków rajdów off-road, którzy udoskonalają swoje samochody na potrzeby ekstremalnych wypraw.

Model samolotu

Do modelarstwa potrzeba nie tylko zdolności plastycznych, ale także specjalistycznej wiedzy technicznej.

Robienie „czegoś z niczego” to nasza domena. Agrofotowicz Vcc jako swoje hobby wymienia „elektrykę i elektronikę” oraz „dłubanie w ciągnikach po łokcie w smarze”. Patryk96 wyznaje, że odkąd przez przypadek wysadził korki, interesuje się instalacjami elektrycznymi. „Jakoś tak od małego wszystko rozkręcałem”, dodaje Bonfarms.

Nietrudno znaleźć wśród nas także pasjonatów modelarstwa. „Moje hobby to modelowanie maszyn rolniczych, które zbudowałem z klocków Lego. Ostatnio zrobiłem superową sieczkarnię” – chwali się Dfagroplus60dt.

Pasja do wędkarstwa bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Dary natury

Choć w pracy nie brakuje nam kontaktu z przyrodą, także w czasie wolnym uwielbiamy przebywać na łonie natury. Najwięcej z nas wspomina o wędkarstwie. „Szkoda tylko, że mam na nie tak mało czasu”, mówi Cihu na forum AgroFoto. Bonfarms wyznaje, że to ojciec zaraził go bakcylem wędkarstwa. PaWeL1995 stwierdza, że owo hobby przyszło samo.

Lubimy także spacerować po lasach i łąkach – by doglądać upraw lub zbierać grzyby, tak jak na przykład Luke371. Wielu z nas interesuje się również akwarystyką, gołębiarstwem i łowiectwem. Leszekb jako swoje największe hobby wymienia… trofeistykę.

Co robić w wolnym czasie, żeby się wyróżnić?

Pasję do rolnictwa, motoryzacji oraz majsterkowania łączymy z bardziej nietypowymi zajęciami, takimi jak np. winiarstwo, jeździectwo czy kajakarstwo

Wśród rolników nie brakuje osób o bardziej nietypowych pasjach. „Do hobby mogę zaliczyć winiarstwo i robienie nalewek”, mówi Agrofotowicz podpisujący się jako Funkmaster1993. Technik odpowiada dowcipnie, że jego pasją jest weterynaria („bez przerwy coś się dzieje z moimi krowami”), natomiast Samo, pochodzący z okolic Nowego Sącza, wolny czas poświęca jeździectwu.

Nie przechodzimy obojętnie także obok sztuki. Muzyka, literatura, historia czy fotografia znajdują wielu zwolenników wśród rolników. Jerzy wyznaje, że wywodzi się z partyzanckiej rodziny, w związku z czym lubi czytać książki historyczne, szczególnie z okresu nowożytnego. Jarek88 interesuje się architekturą krajobrazu, a Stasiex wśród hobby wymienia kajakarstwo, koleje wąskotorowe i produkcję filmową. Niektórzy z nas chwalą się również działalnością w OSP, określając pożarnictwo swą życiową pasją. Jak widać, pomysłów na to, co robić w wolnym czasie, nie brakuje.

Jeśli chcesz wymienić się doświadczeniami z osobami o podobnych zainteresowaniach, koniecznie zajrzyj na forum AgroFoto!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o