Rolnictwo w Polsce – jak oceniamy jego stan?
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/407961-pole-zboza/

Rolnictwo w Polsce – jak oceniamy jego stan?

Jakie perspektywy ma produkcja rolna w Polsce? Czy umiemy dobrze gospodarować? Sprawdź, czy podzielasz zdanie innych rolników!

Rolnictwo w Polsce ma swoje mocne i słabe strony. Zgodnie z badaniem AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob), nie mamy wątpliwości co do naszej umiejętności gospodarowania. Mimo to obawiamy się biedy i utraty ziemi na rzecz cudzoziemców. Co jeszcze martwi współczesnego rolnika?

Aktualny stan polskiego rolnictwa zdaje się malować w całkiem jasnych barwach. Uznajemy nasze rolnictwo za konkurencyjne dla unijnego i zdecydowanie wierzymy we własne możliwości – tak wynika z badania, przeprowadzonego przez agencję Martin & Jacob. Optymistycznym perspektywom towarzyszą jednak pewne zagrożenia. W rozwoju gospodarstw mogą nam przeszkodzić niezależne od nas czynniki.

Tylko 5% rolników nie uważa Polaków za dobrych gospodarzy

Polski rolnik złym gospodarzem?

Stereotyp narzekającego Polaka jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze. Cieszy zatem fakt, że zaledwie 5% badanych uważa polskich rolników za złych gospodarzy. Nie mamy także kompleksów na tle innych krajów europejskich. Większość z nas nie tylko uważa polskie rolnictwo za konkurencyjne dla unijnego, ale jest również przekonana, że szybko dorównamy poziomem liderom na rynku.

Małe gospodarstwa – duża przyszłość?

Aby osiągnąć sukces, nie trzeba dysponować pokaźnym majątkiem. Połowa rolników uważa, że małe gospodarstwa (poniżej 50 ha) również mają szansę rozwoju. Najmniej wątpliwości mają co do tego właściciele 50–99,9 ha ziemi. Niemal co piąty rolnik (18%) sądzi jednak, że małe gospodarstwa powinny łączyć swe siły, by mieć szansę rozwoju w przyszłości. Co ciekawe, najbardziej o tym przekonani są ci, których to bezpośrednio dotyczy, czyli właściciele najmniejszych z przebadanych gospodarstw (15–19,9 ha).

25% rolników ocenia negatywnie perspektywy zatrudnienia na polskiej wsi

Brak pracy, brak ziemi?

Na beztroskim obrazie wsi od lat cieniem kładzie się kwestia bezrobocia. Co czwarty z nas ocenia negatywnie rynek pracy na polskiej wsi. 25% rolników deklaruje, że wciąż wiele osób boryka się ze znalezieniem zajęcia. Większość (40%) uważa jednak, że bez pracy zostaje coraz mniej ludzi. Nieco gorzej prezentuje się sytuacja finansowa polskich gospodarstw. Ponad 30% rolników odczuwa zagrożenie biedą. Niewiele mniej osób (25%) martwi potencjalny wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców.

A jak ty oceniasz rolnictwo w Polsce? Zobacz infografikę i sprawdź, czy twoje zdanie pokrywa się z opiniami innych!

Stan polskiego rolnictwa, jego szanse i zagrożenia, oczami rolników

Polskie rolnictwo w ocenie rolników, na podstawie badania AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob).

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

Ochotnicza Straż Pożarna, czyli jak zostać strażakiem.

" Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" to zawołanie wszystkich strażaków, budzące szacunek do ochotników niosących pomoc mieszkańcom miasteczek i wsi.

13 stycznia 2018

Czego oprócz żony szukali rolnicy w 2017 roku?

Jakie tematy najbardziej interesowały rolników w 2017 roku? Jakie treści przeglądali? Zobacz najgorętsze kategorie tematyczne i zdjęcia minionego roku!

12 stycznia 2018

Jaka może być cena kukurydzy – co przyniesie 2018 r.?

Czy najbardziej ekstremalny rok w historii uprawy kukurydzy przełoży się na ceny kukurydzy na rynku krajowym?

19 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij