Co dalej z polskim rolnictwem? Dekoniunktura pogłębia się? Sprawdź!
Co dalej z polskim rolnictwem? To pytanie nasuwa się analizując wyniki koniunktury w rolnictwie. W III kwartale 2022 r. nastąpiła niewielka poprawa sytuacji w rolnictwie, jednak nie na tyle, aby dekoniunktura całkowicie zniknęła. Co potwierdza aktualna wartość wskaźnika, która jest zarazem niższa od wieloletniej średniej, a także od przeciętnej dla III kwartału. Jak rolnicy oceniają bieżącą sytuację w rolnictwie? Sprawdźmy!
Dekoniunktura w polskim rolnictwie wciąż utrzymuje się. Taki wstępny wniosek można wysunąć na podstawie najnowszych wyników badań koniunktury w rolnictwie w III kwartale 2022 r. Co prawda trzeci kwartał przyniósł nieznaczną poprawę sytuacji w rolnictwie, jednak ta pozytywna zmiana jest słabsza, niż spodziewano się. Co dalej z polskim rolnictwem? Czy w kolejnych kwartałach nastąpi znaczna poprawa koniunktury w rolnictwie?
Spis treści
Co dalej z polskim rolnictwem w czasie dekoniunktury?
Sytuacja w rolnictwie uległa nieznacznej poprawie, co można stwierdzić na podstawie wzrostu wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR). Jak informuje IRG-SGH w Warszawie wskaźnik koniunktury w ciągu kwartału zwiększył swoją wartość o 6,8 pkt do wysokości -16,9 pkt. Powyższa wartość jest niższa o 18,8 pkt., niż rok temu, co oznacza że tendencja spadkowa nadal utrzymuje się. Aktualna wartość wskaźnika pozostaje również niższa od wieloletniej średniej (o 7,0 pkt), jak i od przeciętnej dla III kwartału o 10,9 pkt.
Sytuacja w rolnictwie —bardzo zła ocena rolników
Co dalej z polskim rolnictwem? Czy sytuacja w rolnictwie poprawiała się w porównaniu z poprzednim kwartałem? Z informacji sygnalnej opracowanej przez SGH-IRG w Warszawie wynika, że koniunktura gospodarstw rolnych uległa nieznacznej poprawie, podobnie jak nastroje panujące wśród rolników.
Nieco polepszyły się nastroje rolników i wzrosły przychody z produkcji. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, wzrosła w porównaniu z II kwartałem o 3,2 pkt, pozostaje jednak niższa od wartości sprzed roku o 33,9 pkt. – podaje IRG-SGH.
Natomiast wskaźnik wyrównanych dochodów pieniężnych gospodarstw rolnych, czyli drugiej składowej IRGAGR zwiększył się o 22,9 pkt. Ale powyższa wartość jest niższa, niż rok temu o 11,2 pkt. Pomimo wzrostu obu wskaźników cząstkowych koniunktury rolnicy oceniają aktualną sytuację w rolnictwie bardzo źle. Negatywna opinia podyktowana jest utrzymującym się wzrostem kosztów produkcji za którym nie nadąża wzrost cen produktów rolnych.
Co dalej z polskim rolnictwem? Tylko 12 % rolników patrzy ze spokojem w przyszłość
W III kwartale podobnie, jak w poprzednich sytuacja w rolnictwie nie napawała optymizmem. W tym czasie wzrosły zakupy nawozów sztucznych i pasz treściwych, zmniejszył się za to poziom wydatków na środki ochrony roślin. Wysokość wydatków na obrotowe środki produkcji i nakłady inwestycyjne pozostaje niska, co ma związek z trudną sytuacją finansową rolników.
Poprawa koniunktury, jak i sytuacji w rolnictwie prognozowana jest na kolejny kwartał. Mimo jednak lepszych prognoz rolnicze nastroje na przyszłość nie są pełne optymizmu.
Rolnicy spodziewają się pewnej poprawy koniunktury w kolejnym kwartale, jednak odsetek ankietowanych, którzy ze spokojem patrzą w przyszłość wynosi ledwie 12%, co jest jednym z najniższych wyników w historii badania – dodaje na koniec IRG-SGH.
Czytaj również: Ubezpieczenia upraw rolnych od 1 września 2022 r. Sprawdź!
Źródło: IRG-SGH w Warszawie
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!