Rolnicy na celowniku policji. Wzmożone kontrole na drogach
W ostatnich dniach rolnicy znaleźli się na celowniku policji. Służby prowadzą wzmożone kontrole ciągników i maszyn rolniczych na drogach. Co sprawdzają?
Rolnicy są na celowniku policji, bowiem rozpoczęły się liczne kontrole drogowe ciągników i maszyn rolniczych. Dlaczego służby zatrzymują rolników na drogach? Co sprawdzają? Czy wypisują rolnikom mandaty? Odpowiadamy.
Spis treści
Rolnicy na celowniku policji
W Wielkopolsce w ostatnich dniach odbywają się liczne kontrole drogowe rolników zmierzających na żniwa. Policjanci apelują o ostrożność, sprawdzają stan techniczny ciągników i prowadzą działania profilaktyczne. Ponieważ na drogach rozpoczął się wzmożony ruch maszyn rolniczych w związku z rozpoczęciem żniw, służby prowadzą działania prewencyjne. Konkretnie to policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wraz z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Pożarnej zatrzymują ciągniki i maszyny rolnicze do kontroli drogowej. Jej głównym celem jest przypomnienie rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach występujących podczas prac polowych.
Co kontroluje policja?
Podczas zatrzymania policja kontroluje również stan techniczny rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, że przed przystąpieniem do wykorzystania ciężkich maszyn rolniczych należy upewnić się, że ich stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu. Apelują również do rolników o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także dopilnowanie, by maszyny, którymi kierują spełniały określone wymagania techniczne. Między innymi przypominają, że ciągnik rolniczy jako pojazd wolnobieżny powinien być oznakowany trójkątną tablicą odblaskową. Ponadto należy zadbać o prawidłowy stan oświetlenia pojazdu oraz układ hamulcowy. Z kolei strażacy apelują o przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, a także odpowiedniego zabezpieczenia. Podczas kontroli drogowej, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy rozdają rolnikom kamizelki odblaskowe, apteczki samochodowe oraz broszury informacyjne na temat zasad bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac polowych.
Prowadzenie prac polowych wiąże się z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, którego obsługa wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Aby uniknąć poważnych w skutkach wypadków kierujący ciężkim sprzętem niezbędnym do prowadzenia prac polowych powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom — czytamy w apelu do rolników zamieszczonym na stronie policji.
O czym trzeba pamiętać?
Rolnicy znajdują się na celowniku policji, ponieważ co roku podczas żniw odnotowuje się dziesiątki wypadków przy pracach polowych. Wiele z nich skutkuje śmiercią lub trwałym kalectwem. Powodem najczęściej jest niewłaściwe użytkowanie maszyn rolniczych, a także angażowanie w prace dzieci. Rolników najczęściej gubi rytna, pośpiech i przemęczenie. Dlatego policjanci przedstawili ważne wskazówki, które mogą pomóc uniknąć zagrożeń podczas prac polowych. Są one następujące:
- nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod wpływem alkoholu lub innych zakazanych substancji;
- nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi pod wpływem alkoholu, nie pozwól, aby czynili to inni;
- nie pozwalaj osobom starszym i dzieciom pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, na poddaszach;
- nie pozwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;
- nie pozwalaj dzieciom pomagać przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
- nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki dorosłych;
- nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
- każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci;
- nie przewóź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach, gdyż grozi to upadkiem, a w efekcie również najechaniem na taką osobę i śmiercią.
W razie wypadku należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112.
Źródło: policja.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!