Rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok

Rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok, a przecież nie było łatwo. Panująca pandemia koronawirusa wpłynęła i nadal wpływa destabilizująco na gospodarkę. Jednak z badania przeprowadzonego przez firmę Martin&Jacob wynika, że ponad 1/3 badanych gospodarzy uważa miniony rok za co najmniej dobry, zarówno dla polskiego rolnictwa, jak i swojego gospodarstwa. Tak dobre nastroje panują wśród gospodarzy po raz pierwszy od lat. 

Dawid Kowcz, gospodarz z Zagrodna z zadowoleniem wypowiada się na temat ubiegłego roku. Nie jest zaskoczony tym, że rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok. Jak podkreśla – Rok 2020 mogę zaliczyć do udanych. Był to rok pod względem plonów bardzo dobry. Pszenica, burak czy rzepak plonowały na dobrym poziomie.

Wprawdzie wraca pamięcią do wiosennej suszy, ale jak mówi – później te deszcze i jednak po tych deszczach wilgoć była w ziemi.  Zadowolony jest również z sytuacji cenowej– Ceny, za które sprzedajemy nasze płody rolne są dość wysokie. Covid nie miał jakiegoś większego wpływu na pracę w gospodarstwie, tak naprawdę w niczym nas nie ograniczał.

Udany rok dla rolników

Duży optymizm widoczny jest zwłaszcza wśród największych gospodarstw. Z badania Martin&Jacob wynika, że najbardziej zadowoleni z ubiegłego roku są producenci mleka. 73 proc. tych gospodarstw uznaje 2020 rok za co najmniej dobry. Pozytywnie ocenia ubiegły rok również 1/3 gospodarstw o roślinnym i mieszanym profilu produkcji.

– Na pewno wyróżniają się gospodarstwa, które zajmują się produkcją roślinną. Ubiegły rok minął pod znakiem wysokich cen płodów rolnych, zbóż, kukurydzy. Gospodarstwa nastawione na tę produkcję odnotowały zysk. Dodatkowo gospodarstwa prowadzące produkcję mleka mogą również miniony rok zaliczyć do udanych. Wieloletnie inwestycje w gospodarstwach, brak suszy, duża produkcja pasz objętościowych wysokiej jakości w swoich gospodarstwach mogą zaliczyć ubiegły rok do udanych Mariusz Koczara, dyrektor Limagrain Polska

Gorzej w branży mięsnej

Jak oceniają ubiegły roku gospodarstwa mięsne? Choć 37 proc. z nich uznało 2020 rok za co najmniej dobry, to właśnie gospodarstwa mięsne najmocniej martwiły się o swoje finanse. 

– Ja nie lubię używać słów wygrani czy przegrani. Rolnictwo to długofalowe działania. Jedne lata są lżejsze drugie są cięższe. Lepiej i lżej było gospodarstwom nastawionym na produkcję roślinną i produkcję mleka. Trudny rok był dla gospodarstw które zajmowały się produkcją drobiu i trzody chlewnej. Musimy pamiętać, że wysokie ceny zbóż to dobre wiadomości dla producentów zbóż, ale złe dla producentów drobiu czy trzody chlewnej – dodaje Mariusz Koczara.

Rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok

Rolnicy nieźle ocenili stan swoich finansów. 30 proc. badanych zadeklarowało, że zyski z produkcji rolnej pozwoliły im na podjęcie inwestycji lub odłożenie drobnych nadwyżek. Zmalała również liczba gospodarstw wstrzymujących się od inwestycji. Według gospodarzy produkcji rolnej najbardziej sprzyjały w ubiegłym roku terminowość i wysokość dopłat bezpośrednich, pomoc sąsiedzka i spadek cen paliwa.

Rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok

Rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok. Oby perspektywa i sezon 2021 również były dobre.

fot. Daniel Biernat

Również Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych rok 2020 zalicza do udanych.

– Rok produkcyjny był lepszy niż na pewno 2019, nie mieliśmy suszy (…), może mieliśmy nawet chwilami nadmiar tej wody. Plony na rynkach roślinnych były w miarę na przyzwoitym poziomie. Na początku zanosiło się źle. Bo przymrozki wiosenne, później susza, ale te majowe opady (…) spowodowały to, że ta sytuacja się odwróciła – podkreśla prezes Szmulewicz.  Dodaje na koniec – Był to rok powyżej lekko średniej z wielu lat.

Czynniki produkcji rolnej i ceny rolnicze

Wszakże rolnicy pozytywnie oceniają 2020 rok, to jest „ale” i to nie jedno. Zwykle na pierwszym miejscu za najbardziej niesprzyjający dla produkcji rolnej czynnik rolnicy wskazują pogodę. Natomiast w badaniu Martin&Jacob z końca 2020 roku to polityka państwa była najczęściej wymienianym powodem odpowiedzialnym za złą sytuację produkcji rolnej gospodarstwa rolnego. Co trzeci rolnik uznał również za bardzo niesprzyjające pogodę i dostępność ziemi do zakupu oraz dzierżawy.

W zakresie oceny cen rolniczych widać negatywne nastroje. Poza cenami paliw, które w roku 2020 rzeczywiście spadły nie ma żadnej kategorii cen, która byłaby oceniona przez większość rolników jako sprzyjająca produkcji rolnej.

Warto nadmienić, że wśród czynników sprzyjających produkcji rolnej badani gospodarze wskazywali na pomoc sąsiedzką, terminowość wypłat oraz wysokość dopłat bezpośrednich.

Podsumowanie

W raporcie Martin&Jacob czytamy: „Patrząc na ocenę ubiegłego roku powinniśmy mieć na uwadze jego szczególny przebieg, głównie za sprawą koronawirusa SARS- CoV-2.  Mimo tej sytuacji wyniki oceny roku 2020 dla polskiego rolnictwa i własnego gospodarstwa prezentują się zaskakująco dobrze.” Ubiegły sezon można uznać za udany rok dla rolników.

Chcielibyśmy, aby co najmniej taka ocena została wystawiona również w trwającym sezonie. Mamy nadzieję, że pozytywne nastroje goszczące najczęściej wśród gospodarstw posiadających mleczny profil produkcji pojawią się również u innych.

Przeczytaj również – Sytuacja gospodarstw rolnych w 2020 roku. Ocena rolników

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *