Rolnictwo w Polsce w 2020 r. – jakie prognozy?

Kończy się drugi miesiąc nowego roku. Co przyniosą kolejne miesiące dla naszego podwórka. Co czeka rolnictwo w Polsce w 2020 r. Zobacz, co na to sami rolnicy.

Drugi miesiąc nowego roku to dobry czas na omówienie istotnych tematów, z jakimi rolnicy będą musieli sobie poradzić w 2020 r. Niestety pojawiają się już pierwsze obawy, a wśród nich na pierwszym miejscu wymieniana jest susza.

Rolnictwo w Polsce w 2020 r. kontra susza

Zmiany klimatu widać jak na dłoni. Susza rolnicza z roku na rok się pogłębia. Rolnicy mają powody do obaw, czego nie ukrywają. – Ten rok jak na razie źle się zapowiada z tegoż względu nie ma deszczu ani śniegu, śnieg nie pada u nas no jak na razie źle się zapowiada, ceny na rynku z tego co wiem pszenica podskoczyła troszkę pod górę no ale i tak myślę, czekają nas ciężkie czasy – Dawid Kaczmarek, rolnik z Lutogniewa na Wielkopolsce.

Wody tyle co kot napłakał, czyli widmo suszy

W podobnym tonie wypowiada się Szymon Głąb, rolnik z Mąkolna na Dolnym Śląsku. Jak mówi pan Szymon, od października zeszłego roku deszczu było tyle co kot napłakał. – W tym roku obserwując pogodę, braki opadów śniegu raczej sądzę, że będzie gorzej niż w tamtym roku ubiegłym, ponieważ w tamtym roku chociaż troszkę, ale była przykrywa śniegu jakakolwiek, a teraz no widać niedobory wody. Opadów zero jest. Przez cały styczeń praktycznie zerowe w naszym regionie wystąpiły – mówi Szymon Głąb. Ponadto dodaje – spadło może 20 mm na m i poza tym jest widoczny niedobór. Wody gruntowe poopadały, czyli stanowczo będzie gorzej.

Co jeszcze oprócz suszy jest zagrożeniem dla rolnictwa w Polsce w 2020 r.? Więcej w materiale filmowym Daniela Biernata, Rolnictwo w Polsce w 2020 r.

Choroby wirusowe w rolnictwie w Polsce w 2020 r.

Kolejnym problemem, z którym borykają się hodowcy jest wirus ptasiej grypy. Przypomnijmy, wznowienie ogniska choroby wykryto pod koniec ubiegłego roku. Przypadki ptasiej grypy wykryto już w kilku województwach w Polsce. – Ptasia grypa jest bardzo dużym problemem dla branży drobiarskiej. Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że w Polsce potwierdzono 17 ognisk grypy ptaków podtypu H5N8, w gospodarstwach zarówno utrzymujących drób i jeden przypadek u ptaków dzikich. Poszkodowane są cztery województwa. W pierwszej kolejności grypa ptaków pojawiła się Lubelszczyźnie, gdzie stwierdzono 8 ognisk. Drugie w kolejności poszkodowane zostało województwo wielkopolskie. Jeszcze mamy dwa województwa zachodnio-pomorskie i województwo dolnośląskie – podaje Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

rolnictwo w Polsce w 2020

Rolnictwo w Polsce w 2020 – jakie zagrożenia czekają rolników? Szymon Głąb, rolnik z Mąkolna na Dolnym Śląsku – Opadów zero jest. Przez cały styczeń praktycznie zerowe w naszym regionie wystąpiły. 

fot. Daniel Biernat

Afrykański pomór świń w Polsce

Gospodarze zmagają się także z Afrykańskim Pomorem Świń. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, od początku roku zanotowano już ponad pół tysiąca przypadków ASF u dzików. – Wszystkich producentów w całym kraju to teraz dotyka. (…) W zeszłym roku był to problem na wschodzie Polski, a dzisiaj jak widać jest to problem całego kraju. (…) Kujawsko-pomorskie na szczęście jeszcze nie. Odpukać, żeby to było jak najdłużej. Co nie zmienia faktu, że jeśli coś rząd nie zrobi z tym, no to może być kiepsko – mówi Leszek Drwęski, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego.

Wymienione zagrożenia niewątpliwie w negatywny sposób wpłyną nie tylko na rolnictwo w Polsce w 2020 r. Może to się odbić również na portfelach konsumentów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ
Z forum
Powiązany temat: Pogoda rolnicza 2020
sumek666
Zapraszam do nowego tematu na rok 2021. https://www.agrofoto.pl/forum/topic/286262-pogoda-rolnicza-i-nie-tylko-2021/   zobacz więcej »
Gość
6... 5 4...     3...    2...                  2021 no i mamy Nowy Rok. ale napierdzielały petardy. kuźwa aż cieluny porykują. zobacz więcej »
Sylwekx25
Ja Sylwek Albo Benek 😋😂 zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *