Rolnik będzie mógł dorobić więcej!

W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Proponowana nowelizacja przewiduje, że rolnik będzie mógł dorobić więcej, pracując na zlecenie lub w radzie nadzorczej.

Więcej oznacza kwotę 2 tys. zł miesięcznie (brutto).

Śledzimy proponowane zmiany bardzo pilnie – powiedział nam Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – W interesie rolników jest bowiem to, by mogli dorobić bez konieczności zrezygnowania z ubezpieczenia w KRUS. Mamy wiele sygnałów od rolników, że taka zmiana jest potrzebna.

rolnik może sobie dorobić

Ile rolnik będzie mógł zarobić na umowie zlecenie od stycznia przyszłego roku?

Dlatego też, w ocenie samorządu rolniczego, zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników idzie w dobrym kierunku. Do tej pory rolnik pracujący na zlecenie lub pełniący np. funkcje w radach nadzorczych spółdzielni mleczarskich czy innych spółdzielni rolniczych, by nie wypaść z KRUS, mógł zarobić maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli 925 zł brutto.

Z informacji, które napływają do nas z obrad komisji Senatu RP wynika, że po zmianach rolnik będzie mógł dorobić kwotę do wysokości jednego minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1 stycznia 2017 r. będzie to 2 tys. zł – dodaje prezes WIR.

Obie izby parlamentu pracują nad proponowanymi zmianami w ustawie.

Czy dla rolników jest to zmiana ważna?

Myślę, że tak – powiedział nam Marcel Kowalewski, rolnik spod Białegostoku (woj. podlaskie). – W sytuacji gdy opłacalność produkcji rolnej jest niewysoka lub nie ma jej wcale, każda możliwość dorobienia jest godna uwagi. Funkcje w radach nadzorczych dotyczą tylko niewielkiej grupy rolników, ale to dobrze, że będziemy mogli dorobić więcej. Choć tu, na Podlasiu, wielu możliwości nie ma.

Wszystkie finansowe ustawy muszą być zatwierdzone przez parlament do końca listopada. Bardzo prawdopodobne jest więc, że posłowie zajmą się tą sprawą na najbliższym posiedzeniu Senatu RP.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *