Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Rynek ciągników. Niepewne wejście w luty i powrót lidera
Pierwsza dekada lutego przyniosła więcej rejestracji maszyn niż początek stycznia. Rynek ciągników rolniczych odnotował jednak spadek w ujęciu rocznym.
Zgodnie z danymi AgriTrac (Martin & Jacob), w pierwszej dekadzie lutego 2019 r. wydano tablice do 138 nowych i 481 importowanych ciągników rolniczych. Sprawdziliśmy szczegóły raportu.
Spis treści
Rynek ciągników z pozornymi wzrostami
Popyt na nowe ciągniki rolnicze jest nadal daleki od oczekiwań producentów i dystrybutorów
Zarejestrowano o 5% więcej „nówek” niż w analogicznym okresie stycznia. Mimo to początek lutego nie nastraja optymistycznie producentów i dystrybutorów maszyn. Rynek ciągników odnotował bowiem spadek w ujęciu rocznym. W dniach 1–10 lutego 2018 r. zarejestrowano o 19% więcej nowych traktorów.
Popyt na nowe ciągniki rolnicze jest nadal daleki od oczekiwań producentów i dystrybutorów. Na 138 maszyn, zaledwie 87 zostało zarejestrowanych przez klientów indywidualnych. Dane z kolejnej dekady lutego pokażą, w którą stronę będzie zmierzał cały rynek w najbliższej przyszłości – komentuje Tomasz Rybak, manager projektu AgriTrac (Martin & Jacob).
Powód do zadowolenia mają natomiast importerzy ciągników. W pierwszej dekadzie lutego wydano o 9% więcej tablic do „używek” z zagranicy niż w analogicznym okresie poprzedniego miesiąca. Rynek odnotował także 1% wzrostu w stosunku do początku lutego 2018 r.
New Holland znów na szczycie
Na szczyt podium powróciła liderująca w ubiegłym roku marka New Holland. W pierwszej dekadzie lutego wydano tablice do 21 niebiesko-białych ciągników. Stanowiło to 15% wszystkich nowych maszyn.
Druga pozycja przypadła ex aequo markom Ursus i Zetor. W przypadku każdej z nich rejestracja 16 traktorów przełożyła się na blisko 12% udziału.
Czołówkę zamknęła Kubota. Dzięki rejestracji 14 pomarańczowych maszyn, objęła ona 10% rynku. W omawianym okresie często wydawano także tablice do „nówek” z oferty takich producentów jak Deutz-Fahr, Case IH czy John Deere.
„Jelonki” wciąż najpopularniejsze
Nadal najczęściej sprowadzano ciągniki z charakterystycznym jeleniem na masce. W pierwszej dekadzie lutego wydano tablice do 63 zielono-żółtych „używek” z zagranicy. Zagwarantowało to marce John Deere 13% udziału w rynku importowym.
Na drugiej pozycji uplasowała się marka Renault, z liczbą 60 rejestracji. Stanowiło to przeszło 12% wszystkich importowanych ciągników.
Podium zamknął Massey Ferguson. Rejestracja 55 „używek” z oznaczeniem tego producenta przełożyła się na 11% rynku. W pierwszych 10 dniach lutego chętnie sprowadzano również ciągniki takich marek jak Belarus, Case IH czy Zetor.
Na masce najczęściej 5314
Najwięcej tablic wydano do modelu Ursus 5314. Rejestracji doczekało się 12 nowych ciągników o tym oznaczeniu. Drugi pod względem popularności był Zetor Major 80 CL. Wydano tablice do pięciu takich maszyn.
Ostatni szczebel podium przypadł ex aequo konstrukcjom Deutz-Fahr Agrotron 6165 oraz Zetor Proxima 120 HS. W dniach 1–10 lutego każdy z tych traktorów doczekał się czterech rejestracji.
Zmienny popyt
Zmniejszeniu uległa przewaga Mazowsza nad innymi województwami. W pierwszej dekadzie lutego wydano tam tablice do 23 nowych ciągników. Dla porównania, mieszkańcy Lubelszczyzny zdecydowali się na rejestrację 18 maszyn. Czołówkę regionów zamknęła Małopolska, z wynikiem 15 traktorów.