Septorioza: niezwykle trudna do pokonania!

Download PDF

Mimo że pszenicy ozimej zagraża wiele patogenów grzybowych atakujących liście flagowe i podflagowe, to okazuje się, że septoriozy (septorioza plew i septorioza pasowana liści) są tymi, które najtrudniej wyeliminować. W dodatku zapowiadane na najbliższe dni wysokie temperatury, które zastąpią chłodną i deszczową pogodę, spowodują doskonałe warunki do rozwoju chorób.

Septorioza – choroba grzybowa, wywoływana przez 3 gatunki grzybów – doskonale rozwija się bowiem przy długo utrzymującej się wysokiej wilgotności i temperaturze powyżej 15ºC. Objawy choroby można zauważyć na liściach w każdej fazie wzrostu. Plamy mają kolor od żółtego po rudy i brunatny, a liście zamierają przedwcześnie, nie dając roślinie możliwości rozwoju. Niestety grzyb dość długo (7–24 dni) znajduje się w postaci utajonej, której rolnik nie jest w stanie rozpoznać, a do wywołania infekcji wystarczą zaledwie 3 godziny z wysoką wilgotnością i wysoką temperaturą. Nagle na siewkach pojawiają się plamy i wtedy trzeba przyjąć jakąś linię obrony. Jeśli tego nie zrobimy, wysokość naszego plonu zdecydowanie się zmniejszy: ziarno będzie nieprawidłowo wykształcone (mniejsze, słabsze i lżejsze); ilość ziarna będzie mniejsza nawet o 30%, a w kolejnych latach znów będziemy musieli zmagać się z chorobą, gdyż w glebie pozostaną zarodniki, które będą się rozwijać na nowej plantacji.

Aby zwalczyć septoriozę, należy przeprowadzić zabieg fungicydowy. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków, ale nie wszystkie są tak skuteczne, jak jest to konieczne w przypadku zwalczania odporniejszych szczepów choroby. Najlepszy efekt można uzyskać poprzez zastosowanie preparatów, w których występuje kilka substancji aktywnych jednocześnie. We wczesnej fazie rozwoju zbóż najlepiej sprawdzają się substancje z grupy triazoli (propikonazol i cyprokonazol). Grzyby wywołujące septoriozę dość szybko uodparniają się na działanie substancji aktywnych, w związku z czym zalecane jest stosowanie preparatów, które w swoim składzie zawierają również chlorotalonil, który wytwarza długotrwałą barierę ochronną przed wnikaniem patogenów w głąb liści poprzez spowolnione uwalnianie substancji. Doskonałym rozwiązaniem będzie np. preparat Olympus 480 SC.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zwalczanie której choroby grzybowej jest najtrudniejsze?

Zwalczanie której choroby grzybowej jest najtrudniejsze?

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o