Coraz więcej kobiet wybiera zawód związany z rolnictwem. Coraz więcej kobiet uczy zawodów rolniczych. Okazuje się, że na SGGW dominują panie.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodzić będzie 200-lecie istnienia. Czy jednak jej założyciele spodziewali się, że przyjdzie taki moment, gdy uczelnią zawładną kobiety?
– Wśród wszystkich naszych studentów 65% stanowią kobiety – mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW. – Wśród pracowników naukowych panie stanowią aż 62%.
Wśród wszystkich naszych studentów 65% stanowią kobiety.
Są wydziały znacząco zdominowane przez panie – to m.in., Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Żywności. Pewnie można jeszcze zaliczyć Wydział Ogrodnictwa Biotechnologii i Architektury Krajobrazu.
– Wydziały zdecydowanie bardziej męskie to np. Wydział Leśny i Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska – dodaje dr Szwejk. – Chociaż różnice nie są tak bardzo duże jak mogłoby się wydawać.
Kobiety doskonale sobie radzą, choć nauka wcale nie jest prosta.
Prof. Marta Aleksandrowicz–Trzcińska, prodziekan Wydziału Leśnego SGGW wspomina, że kilkanaście lat temu studiowało na tym wydziale może z 10% kobiet.
– Dziś studentek jest znacznie więcej – mówi pani prof. Aleksandrowicz–Trzcińska. – Muszę też dodać, że kobiety doskonale sobie radzą, choć nauka wcale nie jest prosta.
– Z moich obserwacji wynika, że studentki są zazwyczaj bardziej zdeterminowane niż studenci – dodaje dr Izabela Niziałek z Wydziału Technologii Drewna. – Panie lepiej pokonują trudności i są bardziej zdeterminowane. Na naszym wydziale kobiety stanowią około 40% studentów. Co ciekawe, panie bardzo upodobały sobie… meblarstwo. Kiedyś to był męski wydział, w tej chwili… dbamy o parytety.
A czego życzą sobie panie – pracownice naukowe z okazji Dnia Kobiet?
– Chciałabym w relacjach zawodowych być traktowana jako fachowiec i partner – mówi prof. Marta Aleksandrowicz–Trzcińska. – Nadal wielu panów jest przekonanych, że kobieta–fachowiec, to jednak jest przede wszystkim kobieta, a nie fachowiec… A przecież wiedza fachowa kobiety może się równać, a nawet często przewyższa wiedzę mężczyzn.
Wiedza fachowa kobiety może się równać, a nawet często przewyższa wiedzę mężczyzn.
– Dobrze byłoby, gdyby nauka pozostała nauką, żebyśmy mogły mieć więcej czasu na pracę dydaktyczną, a mniej zajmowały się pracą administracyjną – dodaje pani dr Niziałek. – Biurokracja, nawet na uczelni, zabiera mnóstwo czasu.
Dodajmy jeszcze, że SGGW w Rankingu Reputacji Polskich Uczelni Premium Brand 2015 zajęła 9 miejsce. Studiuje tu 25 tys. studentów, pracuje 1, 2 tys. wykładowców, a uczelnia oferuje możliwość nauki na13 wydziałach z 37 kierunkami studiów. SGGW prowadzi wspólne badania naukowe i dydaktyczne z ponad 275 zagranicznymi uczelniami z 50 państw świata.
Dodaj komentarz