Jak się zapowiadają tegoroczne zbiory?

Czy miniona ciepła zima wpływa na tegoroczne plony? Jakie są szanse na udane tegoroczne zbiory?

W Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Państwowy instytut Badawczy zajmujemy się, m.in. prognozowaniem plonów powiedział nam prof. Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w IUNG. Z naszych danych wynika, że na tą chwilę sytuacja w większości województw jest dobra, a w niektórych województwach przeciętna. Jest szansa na udane zbiory.

Z naszych danych wynika, że na tą chwilę sytuacja w większości województw jest dobra, a w niektórych województwach przeciętna.

prof. Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w IUNG

Zdaniem prof. Doroszewskiego bardzo dobre są prognozy dotyczące zbóż ozimych, zwłaszcza żyta i pszenicy. Nieźle się mają buraki i ziemniaki, a najgorzej z podstawowych upraw: rzepak – przede wszystkim z powodu wymarznięć.

IUNG-PIB przewidział, oczywiście na podstawie badań, że tegoroczne plony rzepaku mogą być niższe.

Trzeba też pamiętać, że zimą nie było opadów śniegu, nie ma więc w glebie zapasów wody.

prof. Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w IUNG

Przede wszystkim wynikało to z niedoborów wody w glebie utrzymujących się aż do późnej jesieni wyjaśnia nam prof. Doroszewski. Susza spowodowała, że rośliny jesienią były słabo ukorzenione, a to w konsekwencji doprowadziło do tego, że były mniej odporne na wymarznięcia.

Zdaniem prof. Doroszewskiego, całkiem dobre plony (z pominięciem rzepaków) zapowiadają się w woj. podlaskim, natomiast np. w woj. kujawsko-pomorskim widać już, że zaczynają się ujawniać niedostatki wody.

Zarówno luty, marzec, jak i  wbrew pozorom tegoroczny kwiecień były miesiącami bardzo ciepłymi, a temperatura o ok. 3–4°C przewyższała średnie wieloletnie mówi pan profesor. Ale trzeba też pamiętać, że zimą nie było opadów śniegu, nie ma więc w glebie zapasów wody. Ogólnie można powiedzieć, że w tej chwili prognozy dla większości kraju są dobre, a tylko w niektórych województwach przeciętne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Czarek pisze:

    Na wiosnę u mnie część rzepaku poszła na przesianie, pszenica za to przezimowała ok. Na razie idzie z nią wszystko ok. już po zabiegu od chwastów Axialem 50 tam gdzie miotła chciała szaleć i po T1 od mączniaka. W planach został jeszcze wjazd z T2 Segurisem Opti. Ponoć ma dawać najlepszą ochronę przed rdzą i septoriozą. Zobaczymy.