Skuteczne zwalczanie uciążliwych chwastów w rzepaku ozimym

Od kilku sezonów jesienne zwalczanie chwastów nastręcza problemu rolnikom. Warunki jesienią nie sprzyjają zabiegom, a to za sucho, a to za mokro albo temperatura nie taka. Takie warunki nie przeszkadzają jednak rozwojowi chwastów. O tym jak skutecznie przeprowadzić zwalczanie uciążliwych chwastów w rzepaku ozimym przy użyciu preparatu Belkar przeczytamy poniżej.

W ostatnim czasie na plantacjach pojawia się coraz więcej uciążliwych do zwalczenia chwastów. Nadmierne zachwaszczenie wymiernie odbija się na plonie oraz jakości rzepaku. Chwasty stanowią bardzo dużą konkurencję dla roślin uprawnych. Pozbawiają ich wody, składników pokarmowych a także ograniczają dostęp do światła.

Zwalczanie uciążliwych chwastów w uprawie rzepaku ozimego

Plantacje rzepaku coraz częściej są zachwaszczane przez uciążliwe chwasty takie jak: przytulia czepna, jasnoty, bodziszki, chabry czy chwasty z rodziny rumianowatych. Bardzo często ostatnimi laty warunki po siewie nie sprzyjają wykonaniu zabiegu zwalczającego chwasty dwuliścienne. Albo jest zbyt sucho do wykonania zabiegu doglebowego, albo za zimno na zabieg powschodowy.

Zagrożenie ze strony niektórych gatunków stwarza zaledwie kilka sztuk chwastów. I tak dla przytulii czepnej wystarczy tylko dwie rośliny na metrze kwadratowym, aby przynieść wymierne straty. Dla rumiany polnego i rumianku pospolitego jest to po 3 szt na m², a dla chabra bławatka jest to 7szt na m². W ostatnim czasie coraz większym problemem staje się bodziszek drobny, który skutecznie potrafi zagłuszyć rośliny rzepaku.

Kubota M7152 i opryskiwacz Hardi

Kubota M7152 i opryskiwacz Hardi – ooprysk na chwasty

fot. Jacek Skowroński

Niezdrowa konkurencja – jak ją skutecznie zwalczyć?

W niesprzyjających warunkach dla roślin rzepaku świetnie radzą sobie chwasty. Mają one znacznie mniejsze wymagania co do wilgoci i temperatury w momencie kiełkowania. Dzięki temu będą się znacznie szybciej rozwijały pozbawiając rośliny uprawne składników pokarmowych z gleby, a także wody.

Dodatkowo szybko rosnące chwasty będą stanowiły poważną konkurencję o światło, zacieniając je. Rośliny rzepaku rosnące w takich warunkach będą wątłe i słabe co spowoduje, że będą bardziej podatne na choroby. Rośliny w słabszej kondycji są również częściej wybierane przez szkodniki i niestety nie mają szans w takim starciu. Śmietka kapuściana uszkadza słaby korzeń w takim stopniu, że nie jest on w stanie się zregenerować, a mszyca potrafi dosłownie wyssać wszystkie soki z roślin.

Zwalczanie uciążliwych chwastów –problem jesiennego odchwaszczania

Ponieważ ostatnimi czasy aura płata figle w momencie siewów rzepaków, na plantacjach znajdują się rośliny w różnych fazach rozwojowych. Nierówne wschody spowodowane są właśnie nieodpowiednimi warunkami – zbyt sucho, za mokro lub za zimno. Jak już wcześniej wspomniano takie warunki nie przeszkadzają w rozwoju chwastów. Rośliny mogą się znajdować w fazach od 2 liści do nawet 6 liści właściwych.

Pojawia się problem z doborem odpowiedniego preparatu do zwalczania chwastów, gdyż znaczna część ma ograniczone możliwość w zakresie stosowania. Na szczęście na rynku dostępny jest preparat Belkar, który można stosować od 2 do nawet 8 liści rzepaku.

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku

fot. Jacek Skowroński

Innowacja w zwalczania chwastów w rzepaku ozimym – Belkar

W ofercie firmy Corteva Agriscience jest dostępny preparat Belkar. W składzie tego środka znajduje się innowacyjny Arylex Active oraz pikloram. Aby poszerzyć spektrum zwalczanych chwastów zaleca się stosowanie łączne z preparatem Klipper. Znajdziemy w nim dodatkowo metazachlor, aminopytalid oraz wcześniej wspomniany pikloram.

Takie połączenie czterech substancji aktywnych pozwala na skuteczne zwalczenie takich chwastów jak: chaber bławatek, maruna bezwonna, przytulia czepna, mak polny, tasznik pospolity, tobołki polne, jasnoty czy komosa białą. Zalecane dawki stosowania to odpowiednio 0,25l/ha + 0,75l/ha. Zabieg wykonujemy powschodowo niezależnie od warunków pogodowych.

Czytaj również: Skuteczna walka z chwastami w zbożach jesienią – wybierz Bizon lub Quelex

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *