Stan wyjątkowy w Polsce 2021. Poszkodowani rolnicy otrzymają wsparcie

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 obowiązuje od kilku dni w pasie przygranicznym z Białorusią. Na skutek jego wprowadzenia zaczęły obowiązywać ograniczenia, które nie ominęły również rolników. Producenci którzy poniosą straty w związku z tą sytuacją mogą liczyć na odszkodowania i wsparcie od państwa. Tak zapowiedział minister rolnictwa, Grzegorz Puda.

Przypomnijmy, że wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się z sytuacją migracyjną, jaka obecnie występuje na granicy polsko-białoruskiej. Stan wyjątkowy w Polsce 2021 obowiązuje od czwartku obejmując 183 miejscowości znajdujące się w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Wprowadzono go na okres 30 dni na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego znajdują się gospodarstwa, którzy ze względu na ograniczenia mogą ponieść straty finansowe. Jednak zgodnie z obietnicą ministra Grzegorza Pudy rolnicy z tych terenów mogą liczyć na wsparcie otrzymane od państwa.

Przeczytaj również: Rekompensaty za stan wyjątkowy 

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 – będą odszkodowania dla rolników

Minister Grzegorz Puda na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedział, że wszyscy którzy poniosą szkody z powodu wprowadzonych ograniczeń mogą liczyć na odszkodowania. To wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Dotyczy to także rolników, o czym zapewniał szef resortu rolnictwa mówiąc:

,,Jeśli będą tacy rolnicy, którzy będą poszkodowani w ten sposób, z pewnością również oni będą mogli liczyć na wsparcie państwa.”

Do kwestii odszkodowań odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że już w najbliższych dniach rząd przyjmie projekt w którym znajdą się zapisy dotyczące rekompensat. Jak podaje Polskie Radio 24, premier Morawiecki podkreślił, że następnie Rada Ministrów niezwłocznie skieruje projekt do Sejmu RP.

Po czym dodał, że w pasie przygranicznym niezależnie od fali migrantów będą odbywały się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe ,,Zapad 2021″.

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 rozporządzenie. Więcej informacji na temat ograniczeń można znaleźć w Dzienniku Ustaw – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r.

Czytaj również: Dożynki Jasnogórskie 2021. Polscy rolnicy ukarani niższymi dopłatami?

Źródło: Polskie Radio 24; PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *