Nadzwyczajne wsparcie dla rolników. Nawet 15 tys. euro

Nadzwyczajne wsparcie dla rolników dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest już projekt ustawy w tej sprawie. Okoliczności wskazują na to, że proces legislacyjny będzie szybki. Oznacza to, że wkrótce możemy spodziewać się naboru wniosków.

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 zakłada wsparcie zarówno rolników, jak i mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Do 15 tysięcy euro dla rolnika poszkodowanego przez skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Do ustawy o PROW ma zostać dodane nowe zadanie pod nazwą „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Jak czytamy w uzasadnieniu, jest to odpowiedź na kłopoty branży rolnej polegające na niestabilności rynku, zakłóceniach w handlu i wzrost ponoszonych kosztów. Wsparcie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Więc zastosowanie wyjątkowych środków jest uzasadnione.

nadzwyczajne wsparcie dla rolników Rosja Ukraina agresja

Nadzwyczajne wsparcie dla rolników jest odpowiedzią na obecną sytuację wywołaną skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę

fot. canstockphoto

Szacuje się, że wsparcie nadzwyczajne dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę może trafić nawet do 50 tysięcy rolników. Pomoc, która jest przygotowywana ma mieć formę jednorazowej płatności ryczałtowej. Kwota nadzwyczajnego wsparcia dla rolników jest wysoka i ma wynosić do 15 tys. euro na jednego rolnika.

Nadzwyczajne wsparcie dla rolników – kto może liczyć na 15 tys. euro?

Pomoc ma być skierowana do rolników działających w sektorze zidentyfikowanym jako najbardziej poszkodowany. Prawdopodobnie rząd wykorzysta założenia, z jakimi mieliśmy do czynienia w przypadku podobnego rodzaju wsparcia po kryzysie związanym z COVID-19. Szacunki wskazują, że na wsparcie może liczyć nawet 50 tysięcy rolników. Według założeń ma to być, choć częściowa rekompensata strat. Ma ona poprawić płynność finansową gospodarstw.

Środki z PROW 2014-2020

Nadzwyczajne wsparcie dla rolników dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie jednorazowe. Ministerstwo będzie finansowało pomoc ze środków przeznaczonych na PROW 2014-2020. W efekcie nowy program uszczupli środki przewidziane na inne zadania. Nadzwyczajne okoliczności i interwencyjny charakter tej pomocy są przyczyną tego, że wniosek o przyznanie pomocy będzie jednocześnie wnioskiem o płatność. Ma to ograniczyć formalności i skrócić procedurę. Jest o konieczne, by środki z tego działania zostały zakontraktowane do końca marca 2023 r.

Kiedy nabór wniosków o nadzwyczajne wsparcie dla rolników?

Krótko mówiąc, dziś jeszcze nie można tego określić. Jednak kwestie opisane wyżej wskazują na to, że niebawem możemy spodziewać się ogłoszenia naboru wniosków. Trzymajmy więc rękę na pulsie. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.

 

Przeczytaj też: Jakie pieniądze z KPO dla rolników?


Kurs euro sprzyja beneficjentom PROW

Choć obecny kura wymiany euro spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, to aktualna sytuacja na rynku walut może korzystnie wpłynąć na wysokość dopłat dla rolników. Podobnie jak w wypadku dopłat bezpośrednich, wysoki kurs euro finalnie spowoduje zwiększenie wysokości pomocy wypłacanej w złotówkach.

Nawet 15 tys. euro dotacji – kiedy ruszy nadzwyczajne wsparcie?

Choć resort rolnictwa nie udostępnił jeszcze ostatecznych informacji na ten temat, to już rozgorzała dyskusja. Zapowiedź uruchomienia bezzwrotnego wsparcia dla rolników poszkodowanych przez skutki inwazji Rosji na Ukrainę wzbudziła spore emocje w środowisku. Kontrowersje budzi między innymi dobór grupy, jaka ma otrzymać nadzwyczajne wsparcie dla rolników. Pojawiają się głosy, że wszyscy producenci rolni boleśnie odczuli efekty działań wojennych za nasza wschodnią granicą, a dotacje obejmą nielicznych rolników. Oto niektóre komentarze w tej sprawie zaczerpnięte z naszego forum:

JJ23 – rolników jest ponad milion!!! 50 tyś to jest chyba tych pseudo rolników po 5 maja którzy nawet nie wiedzą gdzie mają łąki

Andrzej – Ta sytuacja dotknęła wszystkie gospodarstwa. Wysokie ceny paliw, nawozów, śor itd. Znów kasa za darmo dla znajomych. Za nawozy jeszcze nie wypłacili wszystkim a już dawno odtrąbili jakie to oni są dobrzy dla rolników.

cezdlu_37 – Czyli kto może to wsparcie otrzymać? Cena nawozów np. każdego dotyczy…

Obawy rolników pokazują, że rolnicy nie są jednomyślni i zachowują krytyczne podejście dla takich działań rządu jak bezzwrotna dotacja dla rolników.

Ministerstwo Rolnictwa milczy w sprawie projektu nadzwyczajnego wsparcia dla rolników

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w poniedziałek 3.10.2022 r. w spotkaniach z rolnikami, w Zakrzewie-Kopijkach, Starym Lubiejewie i w Brańszczyku. Choć jak czytamy na stronie ministerstwa, poruszane były tam kwestie pieniędzy z KPO dla rolnikówekoschematów, to nie ma tam nowych informacji o projekcie specjalnych dotacji dla rolników.


Producenci świń będą mogli starać się o nadzwyczajną pomoc dla rolników. Jaka wysokość wsparcia finansowego oraz dokładnie do kogo pomoc finansowa jest kierowana? Więcej w artykule – Pomoc dla producentów świń.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 181

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar cezdlu_37 pisze:

  Czyli kto może to wsparcie otrzymać? Cena nawozów np. każdego dotyczy…

 2. Avatar JJ23 pisze:

  rolników jest ponad milion!!! 50 tyś to jest chyba tych pseudo rolników po 5 maja którzy nawet nie wiedzą gdzie mają łąki

 3. Avatar Andrzej pisze:

  Ta sytuacja dotknęła wszystkie gospodarstwa. Wysokie ceny paliw, nawozów, śor itd. Znów kasa za darmo dla znajomych. Za nawozy jeszcze nie wypłacili wszystkim a już dawno odtrąbili jakie to oni są dobrzy dla rolników.

 4. Avatar Gość mika pisze:

  Dostana tylko ci przy korycie .wprowadza jakies niejasne albo nie do spelnienia warunki i beda trabic ze dali

 5. Avatar Dyziol28 pisze:

  Ja do tej pory nie dostałem dopłaty do nawozów w ARiMR tłumacza się że mają czas do 31 grudnia. A a jak wnioski zostały rozpatrzone to przecież pieniędzy w puli im zostało. Więc się pytam gdzie są te pieniądze?!

 6. Avatar Jan pisze:

  niech nie mydła rolnikowi oczu !!!są na pozycji przegranej nie stawimy się za wami w wyborach!!! zboże z Ukrainy też miało nie wpływać do Polski i co !? kolejne wasze kłamstwa precz z rządu!!!

 7. Avatar żądam miski ryżu do żarcia pisze:

  Rozumiem żadnych dotacji do nawozów. PiS brawo

 8. Avatar Pablo pisze:

  środki powinni otrzymać Ci którzy składali wnioski na nawozy To są faktycznie gospodarujący rolnicy A reszta to pseudo rolnicy z marszałkowskiej Ci co prowadzą chów zwierząt najbardziej zostali dotknięci bo ceny pasz wywindowały .paliwo.energia potrzebna np mlecznym gospodarstwom To takim gospodarstwom należy pomóc a nie 50 tys Skąd ta wiadomosc

 9. Avatar Procjon pisze:

  Oczywiście wsparcie ale dla rolników typu były wiceminister bo reszta się nie liczy..

 10. Avatar Doplaty pisze:

  w czasie kryzysu COVID-19 pomoc dla działów specjalnych produkcji rolnej otrzymali ci co posiadają PKD, niejednokrotnie pomoc niekoniecznie zasadna. Rolnik zatrudniający pracowników ale nie posiadający PKD nie otrzymał pomocy, choć straty odrabia do dnia dzisiejszego. Moje pytanie kto wymyśla takie przepisy to nie ma pojęcia o działalności. Ten sam profil produkcji, ten sam odbiorca towarów, ale Spółka dostaje pomoc, rolnik nie.
  Niejednokrotnie pomoc była źródłem nadzwyczajnych przychodow, a nie reakcją na straty. Rolnicy są w Warszawie

 11. Avatar nikt pisze:

  tym małym dac do 10ha a duzy sobie poradz